Eklentinin YİNE yeni sürümü çıktı (26.02.2009).. Eklentinin 1.1.2 sürümünü Türkçe olarak buradan (Boxnet) indirebilirsiniz..

Daha dün bir eklenti için yazmıştım; eklentileri Türkçeleştirken yaşadığım en büyük sıkıntı zırt pırt eklentilerin yeni sürümlerinin çıkması, son 15 günde Türkçeleştirirdiğim her eklentinin ertesi günü yeni sürümü çıktı, anlayacağınız bu eklentinin de yeni sürümü çıktı (22.02.2009), eklentinin 1.1.1 sürümünü Türkçe olarak buradan (Boxnet) indirebilirsiniz..

WordPress için, Türkçe veritabanı temizlik eklentisi; Clean Options 1.1.0 RC

Eklentiyi bana EylülToprak önermişti, hani çoğu sitede gördüğümüz, WordPress eklentileri ya da olmazsa olmaz WordPress eklentileri diye listeler içeren yazılar vardır, işte o yazılarda asıl işaret edilmesi gereken WordPress eklentisi bu eklentidir, ez cümle; Clean Options eklentisi her WordPress kullanıcısı için şart oğlu şart bir eklentidir..

Clean Options eklentisi Mittineague tarafından yazılmış..

Clean Options wordpress eklentisi
Clean Options

Sitemizde kullandığımız eklenti, tema ve dosyalar wp-options tablosuna çeşitli eklemeler yapar, bu eklenti, tema gibi dosyaları kullanmakdan vazgeçip kaldırdırsak bile arkada atık veriler kalır, bu gereksiz diye nitelediğimiz atıklar zamanla biriktiğinde sitenizi yavaşlatmakdan tutun, veritabannınızın dolayısı ile sitenizin çökmesine ya da daha sonra kullanacağınız eklenti ve temaların kullanımında çeşitli sorunların oluşmasına neden olur, işte bu gereksiz verileri Clean Options kullanarak silebilirsiniz..

Ayrıca WordPress rss sistemi de veritabanınıza çeşitli eklemeler yapar, bu eklemeler eklentiyi kullandığınızda sizinde göreceğiniz gibi, inanılmaz yer tutan, silinmediğinde veritabanını şişiren siteyi yavaşlatan bir büyüklüğe sahiptir, Clean Opions eklentisi ile bu rss verilerini sildiğinizde sitenizde gözle görülür bir hızlanma olacaktır..

Eklentinin diğer bir güzel tarafı, sitenizde yaşayabileceğiniz olası sorunları çözmesidir, şöyle ki; kullandığınız bir eklenti veya kod sitenizde hataya neden oluyor, o eklentiyi devre dışı bıraktığınız halde hata devam ediyor, işte burada Clean Options devreye giriyor, hemen sorun çıkaran eklenti veya dosya, kod ne ise yedeğini alıp sunucunuzdan silip (silmek şart dosyalar devredışı olsa bile veritabanı etkileşimi devam edebiliyor) Clean Options ile temizlik yapmanız sorunu çözüyor (çoğunlukla)..

Eklentinin kullanımı çok basit, eklentiyi siteniz/wp-content/plugins klasörüne gönderip siteniz/başlangıç/eklentiler alanından etkinleştirdikten sonra, siteniz/araçlar/Clean Options alanına gidin, ilk adımda silinebilecek verileri listelemeniz, ikinci adımda silmek istediklerinizi işaretlemeniz, üçüncü adımda da silinecek verilerin detaylarını incelemeniz ve silmeniz çok kolay..

WordPress eklentisi örnek kurulumu (Resimli-Videolu)..:

Eklentinin 1.0.0 RC (ESKİ) sürümünü buradan (Boxnet) indirebilirsiniz..

Yakup Gövler tarafından Türkçeleştirilen benzet bir eklenti için bakınız.

UYARI KONUDA GEÇEN UYGULAMA VE EKLENTİLERİN SİSTEMİNİZLE UYUMLU, GÜNCELLERİNİ BULUP DENEMELİ, KULLANMALISINIZ

17 Yorum -“WordPress veritabanı temizlik eklentisi”

 1. Emrah yazmış:

  Kurallara da kısaca göz attıktan sonra yorumu yazıyoruz haydi Bismillah 🙂

  Gerçi bu aralar kime soru sorsam cevap vermiyorlar ama ben yinede inatla soruyorum 🙂 Neyse bu kadar cıvıtma yeter soruya geçelim..

  Sevgili #Canarkadaş,
  Benim sitemde 635 tane tablo varmış, listele dediğim zaman şöyle bir hata alıyorum;

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/pmodasa2/public_html/wp-content/plugins/canarkadas_clean-options/cleanoptions.php on line 290

  Şu an silinebilecek veri listesini aşağıda görebilirsiniz..
  Bu veriler veritabanınızı şişirmekden başka bir işe yaramayan gereksiz girdilerdir..
  Siz bu verileri başka bir yolla silmeyi biliyorsanız o yolla da silebilirsiniz..
  Veri bulunamadı

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/pmodasa2/public_html/wp-content/plugins/canarkadas_clean-options/cleanoptions.php on line 502

  “RSS” beslemenizin kullanımı sırasında wp_options
  tablonuzda oluşan gereksiz veriler aşağıda listelenmiştir..

  İlk satırda veri adı ikinci satırda veri tarih bilgisi yer alır..
  Yanında seç kutusu olmayan veriler şu an silinebilir değildir..
  Silinebilecek “RSS_” verisi yok..

  Malesef ki tablolarda listelenmiyor.
  Canarkadaş ben bu 635 tablodan o kadar rahatsızım ki.. Ben direk wp_options da ki bütün tabloları silsem siteye bir zarar gelir mi? Nasıl olsa orada yer alan tablolar eklenti ve tema tabloları değil mi? eklentiyi ve temayı yeniden yapılandırsam? veya bunu yapmanın başka bir yolu varmı?

  • Merhaba; Bu sitem ve WordPress’den uzagım.. İşlerim yüzünden pek fırsatım olmuyor.. Bu nedenle geciktim.. Kusura bakmayın..

   Ben bu eklentiyi halen kullanıyorum..
   Fakat; En son sürümünü kullanıyorum, zaten eklenti bir kaç senedir güncellenmiyor, oysa mükemmel bir eklenti…

   Yani siz buradan http://wordpress.org/extend/plugins/clean-options/ indirin..

   Hata nedenine gelince; Adrese bakın …/plugins/canarkadas_clean-options/cleanoptions.php şeklinde..
   Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/pmodasa2/public_html/wp-content/plugins/canarkadas_clean-options/cleanoptions.php
   Oysa; …/plugins/cleanoptions.php şeklinde olmalı..
   …../home/pmodasa2/public_html/wp-content/plugins/cleanoptions.php gibi..
   Sadece indirdiginiz cleanoptions.php dosyasını plugin klasörünüze atmanız yeterli..

   Eklenti tam da sizin sorununuz için..
   Bu eklenti 2 yıldır güncellenmedigi halde halen çalışıyor..
   Son sürüm wp ile hala kullanıyorum..
   Eklentiyi kurup, taratıp ne varsa (gereksiz, ilgisiz, eskileri de seçerek de olur) sildirebilirsiniz..

   İyi akşamlar..

 2. eklentiyi çalıştırdım yanlışlıkla eklenti ismi yazan girdilerdende sildim siteye girilmesi çok yavaşaldı 5 dakikadır hala sitenin yarısı açıldı, sitenin anası ağaldı kısaca.sakın sizde benim hatama düşmeyin uyarıları dikkate alın..

  • Silebileceğiniz şey; diğer eklenti – tema vb ayarlarıdır; yeniden ayarlayabiliirsiniz, ayarlamasanız da eklentileriniz ya da temanız varsayılan ayarları ile çalışır, bu da yavaşlık gibi bir durum doğurmaz.

   Aksine bu eklentiyi kullandığınızda hızınız artar.. Hız sorununuzun kaynağı; sunucunuzun güçsüz olması, site veritabanınınızın çok ama çok büyük olması, temanızın, eklentilerinizin çok büyük ebatlı dosyalardan oluşması ya da eklenti – temanın veritabanınızı çok kullanmasıdır..

   Linkte “hız” kelimesini aratarak sitenizi hızlandırabilirsiniz.. Üstteki eklentiyi 3 yıldan fazladır kullanıyorum, hiç bir sorun yok.. RAHAT OLUN; Sitenizin anasını asıl ağlatanı bulun..

   http://worldarchivetr.com/wp/cok-detayli-wordpress-kurulumu/

 3. bayram yazmış:

  canarkadaş,
  ben tarattım ve 272 madde buldu bunlardan bazılarının yanında tık kutusu yok.. şimdi ben bunlardan hangisini sileceğimi nerden bileceğim.. bu konuda bir fikir verirmisin… teşekkürler

  • Üst yazıda da yazıyor..

   Kullandığın eklenti ya da tema adı ile eşleşen bulgular hariç her şeyi silebilirsin..

   Bulgularda eklenti veya temaya özel kısaltmalar kullanılır dikkatli olun..

   Seçilebilir olmayanlar silinememesi için öyle..

 4. @Cihan
  Bahsettiğiniz hatanın eklentiyle ilgisi yok bakın sorunu zaten yazmışsınız ne diyor orada
  robots.txt ile kısıtlanıyor – İzlenemiyor diyor
  Yani bir engelleme söz konusu
  Not defteriyle yenibir robots isimli dosya oluşturun
  İçerisine şunları girin

  User-agent: *
  Disallow:
  Daha sonra sitenizin bulunduğu ana dizine gönderin bu dosyayı
  Tüm robotların blog’unuzun tamamını indekslemesi için; gerekli olan koddur bu
  Kolay gelsin saygılar.
  @Canarkadaş Hocam
  Tekrar wordpresle ilgilenmeye başladım herzamanki gibi blogunuzu takip ediyorum yaptığınız hizmetler ve yararlı bilgiler için teşekkürler.
  Saygılar.

 5. Öncelikle yardımlarınız için teşekkürler
  Eklentiyi ekletikden sonra google web araçları yöneticisindeki tarama hatalarında sorun var olarak gözüküyor.Eklentiden hemen önce böyle bir sorun yoktu.Şu anda sitenin çalışmasında bir problem yok ama google açısında bir problem olur mu?Ayrıca bu sorunu nasıl çözebilirim?
  Verdiği Hatalar;
  Tarama hataları
  Google’ın sitenizi tararken karşılaştığı sorunlar.
  URL’leri göster: Bulunamadı – Erişilemiyor – HTTP – Site Haritaları içerisinde – Zaman aşımına uğradı – robots.txt ile kısıtlanıyor – İzlenemiyor

  • Merhaba Cihan..

   Bahsettiğiniz sorunun Clean Options eklentisi ilgisi olmaması gerekir..

   Haa, şu olabilir, sitenizde kullanılabilir olmayan sayfa veya yazıların veritabanınızda bıraktığı artıklar Clean Options tarafından silinince Google indexleriniz değişmiş olabilir..

   Sizin analistik raporlarınızda hata diye nitelendirdiğiniz tanımların altında sitenizden bir link olması gerekir, link yani Google tarafından ulaşılamayan bir link yoksa sorununuz da yok demektir..

   Daha önce bu eklentiye dair bu tür bir sıkıntı duymadım, analistik raporlarınızda ulaşılmayan vb gibi alanlarda site adresleriniz çıkarsa linklerinizi kontrol edip sorunsuz hale getirmeli, uyarıda da dendiği dibi; sitenizde robots.txt kullanıyorsanız, robots.txt dosyası içeriğiniz ile engellenen sayfalarınızın doğru olduğuna emin olmalısnız..

   Siz de sağolun..

 6. Eklentinin en son sürümü 1.2.0 olarak gözüküyor. Ancak ben bu sayfada bulunan Türkçe verisyonunun kullandım ve işe yaradı. Hiç bir sorun ile de karşılaşmadım ayrıca jilet gibi hızlandı site. WordPress sürümüm 2.8.3

  Bilgi olsun diye böyle bir yorum yapayım istedim. Başarılarınızın devamını dilerim ve ayrıca Türkçeleştirme işlemleriniz için ayrıca teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.

  • Daha önce de bir iki yerde yazmıştım, dakka başı yeni sürümü çıktığı ve dil dosyası olmadığı (dosyalar üzerinden tek tek Türkçeleştirme yapmak gerektiği) için Türkçeleştirmeyi bıraktığım bir eklenti, dediğiniz gibi WordPress için çok faydalı ve gerekli; herkesin kullanması, 15 günde bir bu eklenti ile sitesine bakım yapması zorunludur desem yeridir..

   Eski sürümün WordPress 2.8.3 ile çalışması güzel, dileyen arkadaşlar; eski sürümü kurup, eklenti hakkında fikir edinerek eklentinin son sürüm versiyonlarını daha rahat kullanabilirler.

   Katkınız ve yorumunuz için teşekkürler, siz de sağolun.

 7. Hocam üst versiyonu çıkmış güncelledik herşey ingilizce kullanımı zor oluyor, değerlendirirseniz sevinirim. tşk.ler

  • Son on beş gün içinde 3,4 kez yeni sürümü çıktı, bana da gına geldi, ve uğraşmadım, belki bir ara yine Türkçeleştiririm.

   Ek özellikler eklenmiş ama; kullanımında bir değişiklik yok.

 8. merhaba abi. gerçekten çok güzel bir eklenti. birde birşey dikkatimi çekti. sağ tıklama dıyosun 🙂 sekmede açamıcaz desene 🙂 kendine çok iyi bak abi yilmaz 🙂

  • Sen de sağolasın..

   Firefox’da farenin orta tuşu ile yeni sekmede açabilirsin :)..

   Bir de o kadar çok kişi ile temastayım ki; sen hangi Yılmazsın :)…

 9. eklenti çok güzel ancak kullanacak arkadaşları uyarayım silinecek verilere dikkat edin benim gibi adsense ayarlarını sildirip tekrar sql yüklemek zorunda kalmayın 😀

Yorumlayın

Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

*

Güvenlik <