WordPress 2.7 sürümünün yayımlanması ile WordPresss güncelleme veya başka bir deyişle sürüm yükseltme konusu yine gündemde, sistemimi 2.7’ye yükseltirken videoya kaydettim, buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.. Daha önce sürüm yükseltmeyi anlattığım yazı ve videoya da buradan ulaşabilirsiniz..

wordpress sürüm yükseltme

Videonun tıkla çalıştır özelliğe sahip .exe uzantılı versiyonunu ise buradan indirip, arşivleyebilir, her bilgisayarda ek program gerektirmeden tek tıkla çalıştırıp izleyebilirsiniz..

wordpress sürüm yükseltme

WordPress Sürüm yükseltme yazılı anlatım..
SÜRÜM YÜKSELTME ADIMLARINI TEK TEK EKSİKSİZ YAPMALISINIZ..
Başlamadan önce
1. Veritabanınızı yedekleyin.
2. Tüm WordPress dosyalarınızı ve, eğer varsa, .htaccess dosyanızın yedeğini alın.
3. Aldığınız yedeklerin tekrar kullanılabilir olduklarından emin olun.
4. Tüm eklentilerinizi yönetim panelinizden MUTLAKA etkisizleştirin.
Önemli: Eğer bu aşamaları tamamlamadıysanız sürüm yükseltmeye başlamayın!
Sürüm Yükseltme Adımları
1. Aşağıda belirtilenler hariç, tüm eski WordPress dosyalarınızı silin;
a. Blog kök dizininde bulunan, /wp-config.php dosyası.
b. /wp-content dizini. Burada özel bir durum var; eğer varsa bu klasör içinde bulunan cache dizinini (/wp-content/cache) silmeniz gerekiyor.
c. /wp-images dizini.
d. Eğer farklı bir dil dosyası kullanıyorsanız /wp-content/languages dizini.
e. Kendi oluşturduğunuz dizin ve dosyalar.
2.WordPress’i Türkçe kullanacaksanız MUTLAKA WordPress Türkiye’den son sürüm Türkçe paketi indirin, İngilizce kullanacaksanız MUTLAKA WordPress.Org’dan İngilizce sürümü indirin ve paketi açın.
3. İndirdiğiniz ve açtığınız yeni WordPress dosyalarınızı sunucunuza gönderin. Dosyalarınızı göndermeden önce ftp istemcinizin “sunucuda aynı adlı dosya varsa” ayarlarını “her durumda dosyanın üzerine yaz” şeklinde düzenlemeyi unutmayın (örneğin FlashFXP için; “Options > File exists rules…” şeçeneği ile ulaşacağınız ekrandan Uploading bölümünü; “Smaller > Auto Overwrite, Same > Auto Overwrite, Larger > Auto Overwrite” şeklinde değiştirin)..
4. Eğer farklı bir versiyonunu kullanıyorsanız, “Başlamadan önce” kısmında yedeğini aldığınız dosyalarınız içinden, /wp-includes dizinindeki locale.php dosyasını sunucunuzda yine aynı dizine ve eğer içine kural eklediyseniz .htaccess dosyanızı sunucunuzun kök dizinine geri yükleyin.
5. www.siteniz.com/wp-admin/upgrade.php‘yi çalıştırın. Blogunuzda çok fazla içerik varsa bu işlem biraz vakit alabilir, sabırlı olun.
6. İstediğiniz kalıcı bağlantı (permalink) tipini ayarlayın ve gerekiyorsa .htaccess dosyanızın içeriğini güncelleyin.
7. Kullandığınız eklentilerin ve temanın yükselttiğiniz WordPress sürümü ile uyumlu yeni sürümlerinin olup olmadığını araştırın ve varsa yenilerini yükleyin.
8. Eklentilerinizin WordPress yeni sürümnüz ile uyumlu olduğuna emin olduktan sonra, ekelentilerinizi yeniden etkinleştirin .
9. Sitenizi kontrol edin, sayfa ve yazılarınıza girip çıkın, yeni bir yazı yaymılayarak yazı yazma da, yayımlamada sorun var mı bakın..
10. install.php (wp-admin klasöründe) ve tekrar wordpress yüklediğiniz için yine sunucuya göndermiş olabileceğiniz (ana dizinde) wp-config-sample.php dosyalarını sunucunuzdan silin.
11 Site güvenliğiniz için dosyalarınızın yazma izinlerini düzenleyin.

UYARI KONUDA GEÇEN UYGULAMA VE EKLENTİLERİN SİSTEMİNİZLE UYUMLU, GÜNCELLERİNİ BULUP DENEMELİ, KULLANMALISINIZ

Reklam verin destek olun

27 Yorum -“WordPress sürüm yükseltme yeni videolu anlatım”

 1. Yardımınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi tekrardan ekleyeceğim yazılarımı.Çok çok teşekkür ederim herşey için.

 2. Merhaba.Anlatımınız için çok teşekkür ederim.Ancak dediklerinizi harfiyen uyguladım ve sürümü yükselttim.Herşey normal olarak çalıştı ancak nedense yazılarım ve sayfalarım kayboldu.Yönetim panelime girdiğimde ise işte şukadar yazı var görünüyor ancak yazılarım yok.Bu nedenlede sitemde de görünmüyor.Ancak yönetici panelimde yorumlar görünüyor.Yorumların yanındaki hangi yazıya yapıldığını gösteren yazı başlığına tıklayınca yazım geliyor.Bir türlü çözemedim sizce neden böyle bir şey oldu.

  • Merhaba;

   Siz de sağolun.

   Lütfen kabalık olarak almayın; harfi harfine uygulasaydınız %99 bu hata oluşmazdı.

   Bu soruna bir çok şey neden olmuş olabilir, umarım güncelleme yapmadan yedek almışsınızdır.

   İlk aklıma gelen eklentilerinizi devre dışı bırakmadan güncelleme yaptınız ve bu hata oluştu.

   Önce eklenti ve temalarınızı bilgisayrınıza indirin, yani yedekleyin, daha sonra bunları sunucunuzdan silin, eklenti dizinininizde hiç bir eklenti kalmasın, tema dizininde ise sadece default temanız kalsın, şimdi;

   Buradaki eklentiyi indirip, etkinleştirin, sitenizi bakıma alın, yedeğinizi geri yükleyip, adım adım yeniden sürüm yükseltme yapın.

   (Önemli: Sitenize ve admin paneline girmeden önce yedek aldığınız tema ve eklentileri tekrar sunucuya yükleyin.)

   Umarım sorunu çözersiniz.. Hayırlı geceler.

   • Dediklerinizi tekrar yaptım ancak sonuç değişmedi.Yükseltme işlemim bittiğinde gerekli dosyalrı attığımda veri tabanınız eski güncellemelisiniz uyarısı verip bu işlem bir kaç dakika sürebilir sabırlı olun ifadesi çıkmıştı ozaman da bende devam dedim ve ondan sonra nendense sitem uçtu.Yardımınıza çok ihtiyacım var ve bu konuda da çok iyi sayılmam.

    • `wp_comments` tablosunun indexleri ile ilgili sorunlar
     `INDEX` sütunu için birden fazla comment_approved anahtarı yaratıldı.
     `wp_users` tablosunun indexleri ile ilgili sorunlar
     UNIQUE and INDEX keys should not both be set for column `user_login`

     veri tabanımı analiz ettirdiğimde böyle hatalar olduğunu gördüm.Yükseltme işlemimi yaptıktan sonra yönetim panelime girdiğimde yazılarımın adetini görüyorum yada yorumlara girdiğimde yorumlar görünüyor ve hangi konu hakkında yorum yaptıysam yazı başlığıma tıkladığımda yazımı düzenleme penceresinde yazımı görebiliyorum ancak sayfalarım ve yazılarım sitemde görüntülenmiyor.Ne yapacağımı bilmiyorum.Herşey yolunda site açılıyor yönetim panelim çalışıyor ancak yazı ve sayfalarım veri tabanımda olmasına rağmen sitede yok artık 🙁

     • Bu veriler sitenizin veritabanının hasar gördüğünü gösteriyor.

      Veritabanı güncellemesi bir nedenle yarım kaldığı için bu sıkıntılar oldu sanıyorum.

      Bu sorununuzu çözseniz bile sitenizden randıman alamayabilirsiniz, zira en önemli unsur veritabanınız.

      Bana sorarsanız, benim de daha önce yaptığım gibi (400 yazımı);

      Sıfır bir WordPress kurun, deneme yazıları ile test edin, sorun yoksa;

      Veritabanından veya başka bir şekilde yazılarınızı alıp yeniden yayımlayın, en temiz ve sağlıklısı bu olur.

      Geçmiş olsun.

   • Merhaba sorunun kaynağını buldum.Eski veri tabanımı yükledim normal çalıştı ancak admin panelime girmek istediğimde ise veri tabaınınz güncel değil güncelleme yapılmalı yazısı çıktı yine güncelle dedim admin paneli açıldı ancak yine aynı şey oldu yazı ve sayfalar uçtu.Acaba neden böyle bir şey yapıyor.

    • Bu ihtimali de belirtmiştim, sizin sunucunuzdan ya da bilgisayarınızdan kaynaklanan bir sıkıntıdan dolayı veritabanı güncelleme işlemi yarım kalıyor olabilir, sunucu firmanızla görüşüp bu konuyu anlatabilirsiniz, zira daha sonra yapacağınız güncelleme veya dosya akatarımlarında da bu yönde bir sıkıntı olabilir.

     Bu sorunu aşmak için burada ki: PHP.ini Ayarları başlığına bakınız.

     Eğer sunucunuza dosya aktarımı hususunda bir sıkıntı yoksa daha önce de dediğim gibi; sıfır bir WordPress’e yazılarınızı tek tek almanız en sağlıklısı olacaktır.

    • Sizide çok yoruyorum ama size bir sorum daha olacak.Sitemi eski hal,ne getirdim ve şimdilik sürüm yükseltmekten vazgeçtim :)Bu arada farklı bir hata daha keşfettim.Sştemde yazı yazdığımda bunu tam olarak 4 kez kaydettiğini gördüm.Bunuda sitemde bir yazımı ararken keşfettim.Yazıyı aradığımda 4 kez aynı yazıyı buldu ve sadece 4. bulduğu yazım açıldı diğerlerinde yazı bulunamadı hatası veriyor.Bu neden kaynaklanabilir.Veri tabanımı açtığımda da yazıların hep birden fazla kaydedildiğini farkettim.

     • Bilmiyorum, sizin açınızdan bunun bir önemi de yok, sorunu da çözememişsiniz zaten, bilmem kaçıncı kez dediğim gibi;

      Yeni bir dizine, yani sitenizde başka bir klasöre bir WP daha kurun, kalıcı bağlantısı ve tüm ayarları ve tüm eklentileri önce ki siteniz gibi olsun, yazılarınızı başlıkları da aynı olacak şekilde (bu sayede kırık linkiniz olmaz) oraya da kopyala yapıştır ile alın..

      İşlem bittiğinde, site ayarlarından site adresini eskisi ile değiştirin, eski sitenizdeki config.php dosyasına yeni veritabanı bilgilerinizi girin, yeni veritabanınnızda ilgili kısımlardaki site adreslerini aratıp, yeni siteyi ilk kurduğunuz klasör adını silin.

      Sitenizi gönül rahatlığı ile kullanın, böylece ilerde sitenizdeki yazı sayısı, dolayısıyla değeri de arttığında sitenizin elinizden uçmasını önlemiş oldunuz, artık geleceğe güvenle bakabilirsiniz :)..

      (Yeni kuracağınız WP’de uzun içerikli deneme yazıları yazarak veritabanınızdan kontrol edin, yazılar kaç kez kaydediliyor, bunun nedeni sunucnuz veya kullandığınız eklentiler ya da bilgisayarınız, mesela antivirüs programınızın bilgisayarınızı aşırı yavaşlatması olabilir)

     • Merhaba.Öncelikle yardımlarınızdan dolayı size çok teşekkür ederim. Göstermiş olduğunuz yolu takip ederek sitemi baştan kurdum ve şu anda cidden çok memnunum. Size çok teşekkür ederim CANARKADAŞ.

     • Siz de sağolun..

 3. crazyhorse yazmış:

  Evet siteyi panelinizden tamamen yedekleseydınız bu sorun oluşmazdı.
  Çok güzel bir anlatım daha yapmışsınız bir arkadaşıma exe halindeki videonuzu gönderdim başarıyla uygulamış ne diyeyim wordpress resmi destek sitesı gibi çalışıyorsunuz emeğe saygı göstermek lazım ,çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
  Teşekkürler

 4. merhaba sayin canarkadas

  öncelikle türkce karakterler kulanamadigimi belirtmek isterim

  sayin canarkadas
  sitemde güncelemme yaptim
  yalniz güncelleme yaparken eklentleri devre disi birakmayi unuttum
  su anda eklentileri etkinlestirdim ama sol tarafta sadece 1 eklenti etkinlestirilmis görünmektedir

  ve tema\’yi degistirmek istedim ön izlemede ne yazikki birsey göstermemektedir.

  acaba ne yapmaliyim ?

  yardimci olursaniz cok sevinirim

  Saygilar.

  • Sorunuzun cevabı yazıda mevcut.

   Sürüm yükseltmeden evvel yedek almalıydınız, bu syede şimdi geri dönüp, yeniden sürüm yükseltme yapabilirdiniz.

 5. ……………………………………

 6. Selam
  Her şeyden önce yorumumu cevapsız bırakmadığınız için teşekkür ederim.Belki kızacaksınız ama dedimya acemiyiz diye ( WordPress.Com üzerinde site kurduysanız site sürümü sistem tarafından otomatik olarak güncellenecektir.)şuan site 1.2 galiba yani sizin söylemenize göre WordPress kendisimi yükseltecek sürümünü?

 7. ”Üstat”
  Karşınızda tam bir acemi web sitesi kurmak için uğraşan ben Cengiz
  bundan 1 ay önce worpress.com’dan http://www.cevdetyildirim.wordpress.com adlı bir site kurmak istedim ama sürüm yükseltmek için illada barındırma’mı almak lazım. Üstat ne olur bu yoruma cevap bekliyorum.
  Kolay gelsin iyi çalışmalar..
  http://www.cekob.wordpress.com

  • WordPress.Com üzerinde site kurduysanız site sürümü sistem tarafından otomatik olarak güncellenecektir.

   WordPress.Org tarafından dağıtılan dosyalar ile kendi kiraladığınız ücretli sunucuda WordPress kurarsanız siz güncellersiniz.

 8. Teşekkür ederim baya bir aydınlatıcı oldu bu 🙂 Umarım yapabilirim.

 9. Tamam eski yöntemi eve gidince deniyecem. Bu 2.7 i tavsiye ediyormusunuz. Yoksa bekleyeyim mi?

  • Tavsiye :).

   Tabii ki, ama bu tavsiyeden ziyade zorunluluk.

   WordPress’i güncel tutmaya bir bakıma mecbursunuz..

   En önemli gereklilik WordPress’de olabilecek güvenlik sorunlarıdır, WordPress sürekli geliştirilen, güvenliği sürekli artırılan bir sistemdir, siz de sitenizin güvenliğini sağlamak için her zaman güncel WordPress’i kullanmalısınız.

   Bir diğer önemli gerekçe; Uzun süre WordPress’i güncellemediğinizde, ve sonra çok eski bir sürümden son sürüme yükseltme yapmaya çalıştığınızda sorun yaşarsınız. Çünkü çok eski sürümlerin veritabanı ile yeni sürüm veritabanı farklılık gösterebilir.

   (Böyle bir sorun yaşamamak için: WordPress sürümünüz (diyelim ki) 2.2.1, ve son sürüme yükseltme yapacaksınız; Önce WordPress 2.3 sürümüne, oradan 2.5, oradan 2.6 son olarak da şu an ki en son sürüm olan 2.7’ye geçmelisiniz, bu sayede sürümler arasında değişen veritabanı kodlarını doğru bir şekilde değiştirmiş olursunuz.)

   Aslında diğer güncel tutma zorunlullukları kadar bu da önemli, WordPress son sürüm kullandığınızda, gerek WordPress’de gerek eklenti ve temalarda yapılan geliştirmelerden yararlanabilirsiniz.

   Kolay gelsin..

 10. Merhaba
  Bu sürüm yükseltme videonuz için teşekkür ederim.
  Yalnız benim bir sorum olacak. Eski yöntem anlatım şeklinizle, yeni yöntem anlatım şekliniz arasında bir fark var mı? Yani ben eski yöntemi daha benimsedim o şekilde yükseltmeye calıssam 2.6 sürümümü 2.7 yapmaya calıssam olurmu?

Yorumlayın

Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

*

Güvenlik <