Dagon Design Sitemap Generator v3.16 Türkçe

Dagon Design tarafından yazılan Dagon Design Sitemap Generator eklentisi arşiv sayfaları benzeri ama kapsamlı bir site haritası oluşturabilmenizi sağlar.

Dagon Design Sitemap Generator

Eklenti ile oluşturacağınız arşiv tarzı sayfa, sitenizin arama motorları tarafından daha kolay indexlenmesini sağlayacaktır. Buradan eklenti yazarının bu eklenti ile oluşturduğu sitemap sayfasına ulaşabilirsiniz.

Eklentinin bir önce ki versiyonunu Türkçeleştirmek için indirmiştim, bugün Türkçeleştirmeye çalışırken eklentinin zaten Türkçe olduğunu ve yeni versiyonununda çıktığını fark ettim, yeni versiyonunu indirip baktım, son versiyonunda da Türkçe desteği vardı, Soulsmasher mahlaslı arkadaş eklentinin dil dosyalarını Türkçeleştirip, eklenti yazarına iletmiş, eklentinin orijinal dosyalarını indirdiğinizde 15’den fazla dil desteğinin yanı sıra Türkçe desteği de olduğunu görüyorsunuz.

Bu dil dosyalarından İngilizce haricinde olanlarını sildim, eklentiyi kurduğunuzda varsayılan olarak gelen İngilizce yerine, kurulum anında direkt Türkçe dil desteğinin aktif olmasını sağladım, Soulsmasher dil dosyalarında değişiklik yaparken Türkçe karakter yerine kodlar kullanmış, bu nedenle dosya formatına dokunmadan ascı olarak bırakmış, ama bu şekilde bazı sunucularda karakter hatası verme ihtimali vardı, nitekim ben UTF8 generalci kullandığım için bende de Türkçe karakter hatası oldu, bunu aşmak için dosya formatlarını UTF8 bomsuz’a çevirdim, eklenti ana dosyalarında ve dil dosyalarında bazı eksik ya da yanlış ifadeleri de düzelttim.

Eklentinin, arşiv sayfası oluşturmak için de kullanabileceğiniz bayağı kapsamlı özelliklerine gelince, eklentide;

 • Hem normal sayfalarda, hem php uzantılı dosyalarda sitemap oluşturabilme,
 • Sayfalama yapabilme, sayfalama sayısını belirleyebilme,
 • Yazıların yanı sıra, sayfaları, kategorileride listeleme,
 • Listeleri kişiselleştirme,
 • Yazı veya sayfalara yapılan yorumları belirtme,
 • Yazı veya sayfa yayın tarihini gösterme, tarih formatını ayarlayabilme,
 • İstenilen sayfa veya kategorinin liste dışı bırakılabilmesi,
 • Zamanlanmış yazı veya sayfaların listelenmesini engelleme,
 • Şifreli içeriğin listelenmesini engelleme,
 • Listenin kolayca gezilebilmesi için önce – sonra ya da 12345 şeklinde gezinti linkleri oluşturma,
 • Bu linkleri ister sayfanın hem üstünde hem altında, ister sadece altında gösterebilme,
 • XML sitemap haritanız varsa, belirtme ve link verme,
 • Listedeki linkleri dış sayfada açılabilmesi gibi özellikler var.

Eklenti ayarlar sayfası:

Wordpress sitemap eklentisi

Eklentinin kurulumu kullanımı;

Eklentiyi sunucuya gönderdikten sonra sitemiz/başlangıç/eklentiler alanından eklentiyi etkinleştiriyoruz, etkinleştirme sonucu sitemiz/başlangıç/ayarlar alanında DDsitemapGen diye yeni bir sekme oluşacak, buraya tıklayıp eklenti tercihlerimizi kendimize göre belirleyip, sayfada en altta bulunan Güncelle butonuna tıklıyoruz..

İndireceğiniz dosya içerisinde bulunan beni oku dosyasından ulaşabileceğiniz kodları sayfa oluştururken kullanarak sitemap sayfanızı oluşturun, php uzantılı dosyalarınızda sitemap oluşturmak isterseniz gerekli php kodu da beni oku dosyasında mevcut.

Wordpress sitemap eklentisi

Eklentinin v3.16 sürümünü Türkçe olarak buradan (Boxnet) indirebilirsiniz..

Son olarak oluşturuğunuz site haritasını şuradan google’a bildirmenizde yarar var.

İşlem çok basit. Sahip olduğunuz google hesabıyla, google webmasters hesabınıza girdikten sonra, sitenizi ekleyin, sizden siteyi doğrulamanızı isteyecek, doğrulamayı, orada belirtilen yöntemlerle örneğin site ana dizinininizde oluşturacağınız html uzantılı bir dosya ile yapabilirsiniz..

Şimdi de aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi, sayfa adresinizi ekleyin, bu kadar.

Wordpress sitemap eklentisi

WordPress eklentisi örnek kurulumu (Resimli-Videolu)..:

Wordpress eklentisi kurulumu

UYARI KONUDA GEÇEN UYGULAMA VE EKLENTİLERİN SİSTEMİNİZLE UYUMLU, GÜNCELLERİNİ BULUP DENEMELİ, KULLANMALISINIZ

10 Yorum -“WordPress sitemap eklentisi”

 1. eklentiyi kurup 777 veriyorum aktive edip kontrol panelinde güncelle diyorum ve siteadi.com/sitemap.xml adresini veriyor link e tıkladıgımda 404 hatasayfasını veriyor ne yaptıysam olmadı diğer sitelerimde başarılı bi şekilde çalışmakta ancak bu sitemde çalışmıyor daha doğrusu dosyayı oluşturamıyor ftp içerisini sorun nerdedir acaba 😕

  • Yazma izinlerini hem ftp hem sunucu kontrol panelinden vermeyi denediniz mi??.. Sunucunuz kaynaklı bir sorun olabilir.. Firma ile görüşün..

 2. Crazyhorse yazmış:

  Can arkadas merhaba ben eklentiyi kurdum ve sayfa oluşturdum html kod tarafina bunu kodu yapip tamamliyorum. Eklenti kurulmuş sayfa oluşturulmuş olduğu halde site haritasi cikmiyor ekrana neden olabilir ?

  Merhaba
  Wordpress 2.8 kullanıyorsanız benim gibi bu eklenti ve Google XML Sitemaps eklentiside çalışmıyor bende bir türlü çözemedim bu sorunu ıkı eklentiylede sitemap oluşturulamıyor maalesef.
  Yeni versiyonlarını bekleyeceğiz aslında eğer 2.8 kullanmıyorsanız Google XML Sitemaps’ı yukleyın çok başarılı bir eklenti

 3. Can arkadas merhaba ben eklentiyi kurdum ve sayfa oluşturdum html kod tarafina bunu <! – Ddsitemapgen -> kodu yapip tamamliyorum. Eklenti kurulmuş sayfa oluşturulmuş olduğu halde site haritasi cikmiyor ekrana neden olabilir ?

 4. hocam temadan temaya değişirmi bu ayarlar? ben default temada deniyorum

  kodunu ekliyorum ama sayfada indexleme yapmıyor.

 5. Peki siz hangisini kullanıyorsunuz?

Yorumlayın

Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

*

Güvenlik <