Yeni çıkan WordPress 2.6 ile birlikte bizim Turbo diyeceğimiz, Gears da denilen yeni bir özellik gelmiş, buradaki açıklamaya göre; Turbo özelliği yönetim panelini kullanımı hızlandıran, mesela yazı gönderim hızını artıran bir sistem, bir nevi ön bellek..

Turbo özelliği ile kontrol paneli ile ulaşılabilen yönet, eklentiler, başlangıç, ayarlar, eklenti ayar sayfaları yani kısaca yönetici veya kullanıcı alanlarına ait 200 civarı dosya bilgisayarımızda depolanıyor, bu işlem için tarayıcımız ve WordPress’in entegre edilmesi gerekiyor, yani bizim Turbo dediğimiz Gears özelliği tarayıcı ile eşgüdümlü çalışan bir sistem..

Şimdilik Firefox 2 & 3, internet explorer 6 & 7 ile bu olanaktan yararlanabiliyoruz, yakında safaride de kullanılabilecekmiş, (opera ile ilgili bir çalışma yokmuş) üst resimden anlaşıldığına göre çoklu kullanıcıya açık bilgisayar ve bir şekilde Gears yasaklısı siteler bu sistemden yararlanamayacakmış..

Bu ön bellek sistemi tarayıcınız sayesinde sitenizde (yönetim alanlarında) hız artışını, (bu hız artışı özellikle internet bağlantımız bir şekilde yavaş olduğunda daha belirgin olur) gereksiz web trafiğinin engellenmesini sağlar, bunu yapabilmek için örneğin ayarlar sayfasına girdiğinizde gerekli veriyi sunucunuzdan değil, bilgisayarınızda daha önce depolanan WordPress dosyasından alır..

Turbo özelliğini sitemizde aktif hale getirmek için Turbo düğmesine tıklayarak tarayıcımızın Gears özelliğini ekliyoruz, tarayıcımızı yeniden başlatıyoruz, tekrar Turbo düğmesine basarak sunucumuzda bulunan WordPress dosyalarımızın bilgisayarımıza yüklenmesini sağlıyoruz, bu kadar..

Bu işlemi her site ve her bilgisayar için sadece bir kez yapmamız yeterli, tarayıcı çerezlerimizi silsek dahi Gears sistemi bilgisayarımıza yüklediğimiz WordPress dosylarını koruduğu için işlemi tekrarlamamıza gerek olmuyor..

Ez cümle; bir çok kez yazı gönderimi yavaşlığından yakınan arkadaşlarımız olmuştu bu sistem tam onlar için..

UYARI KONUDA GEÇEN UYGULAMA VE EKLENTİLERİN SİSTEMİNİZLE UYUMLU, GÜNCELLERİNİ BULUP DENEMELİ, KULLANMALISINIZ

Bir Yorum -“WordPress Gears (Turbo) özelliği (Video)”

  1. Cok faydalı bir eklenti

Yorumlayın

Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

*

Güvenlik <