Songbird

Mozilla denince çoğunluğumuzun aklına Firefox, Thunderbird ve Camino gelir. Mozilla tabanlı masaüstü çoklu ortam yazılımı Songbird’ü duymuşsanız bile büyük bir ihtimalle denemediniz. Anlatmaya nerden başlasak bilemiyorum. (Altda bulunan link sahibi anlatıyor)

Songbird

Songbird tıpkı diğer Mozilla yapımı uygulamalarda olduğu gibi çoklu platform ve açık kaynak kodlu. Müzik dinlemenin yanı sıra bir web tarayıcısı olarak da kullanabiliyorsunuz, dinamik çalma listeleri oluşturabilirsiniz, sizin belirlediğiniz kriterlere göre listeniz otomatik oluşur. Tıpkı Firefox’da olduğu gibi eklentilerle uygulamayı zenginleştirebilirsiniz. Özellikle Last.fm kullanıcılarının beğeneceğini tahmin ettiğimiz güzel bir eklentisi bulunuyor.

Türkçe Arayüz, Kolay Kurulum

songbird

Kurulum dosyasını çalıştırdıktan sonra klasik aşamaları geçin, karşınıza bir anlaşma bölümü gelecek. Kabul edip kuruluma devam edin. Kurulum sırasında müzikleri otomatik tarayıp listeleyecek, tavsiye eklentiler bölümü açıldığında da istediğiniz eklentileri seçip otomatik kurulmasını sağlayabilirsiniz.

Kurulum bittikten sonra bir defaya mahsus metadata taraması yapacak. Sonra işte karşınızda Songbird.

Alışkanlıklar

Belki de birçoğunuz müzik dinlemek için Winamp’ı tercih ediyor. Şüphesiz uzun yıllardan beri geliştirilen ve başarılı bir uygulama olan Winamp’ı bırakmak istemeyebilirsiniz. Songbird’ün arayüzü ilk başta yabancı gelebilir. Kullanmaya başladığınızda aslında çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Web Sitelerinde Gezinin

Müzik dinlerken aynı uygulamada sitelerde de gezebilirsiniz. Çalma listesine geçmek için alt bölmedeki o an çalan şarkının ismine tıklarsanız geri dönebilirsiniz. Sol taraftaki bölümden kendinize çalma listeleri oluşturabilirsiniz.

Uygulamanın beta aşamasında olduğunu, hâlâ geliştirilmeye devam ettiğini hatırlatalım. Biz henüz bir sorun yaşamadık ama bu yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Uygulamaya ilerleyen zamanlarda video desteği, cd yazma, bittorrent desteği gibi yeni özellikler eklenecek.

Songbird 1.0.0 RC1 Sürüm Notları:

» Dosyaları çalabilmek için kullandığı codec paketi GStreamer, Songbird takımı bunun daha iyi performans ve güvenirlik sağladığını söylüyor
» Herhangi bir içeriği eklerken artık 2 kat daha fazla hızlı
» Kullanıcılar şarkılara resim sürükle-bırak yoluyla albüm kapağı ekleyebilir
» Yeni klavye kısayolları
» Akıllı çalma listeleri diğer akıllı çalma listeleri içinde kullanılabilir
» Geliştirilmiş arama hızı
» Daha hızlı açılış
» Çok büyük müzik kütüphanelerinde kaydırma çubuğunu kullanmak artık daha az güç gerektiriyor

ÖZNE

UYARI KONUDA GEÇEN UYGULAMA VE EKLENTİLERİN SİSTEMİNİZLE UYUMLU, GÜNCELLERİNİ BULUP DENEMELİ, KULLANMALISINIZ

Reklam verin destek olun

Yorumlayın

Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

*

Güvenlik <