Windows ofis 2007’nin docx, docm, xlsx, xlsm, xlsb, pptx, pptm gibi yeni dosya tiplerini de açabilen ve bunları pdf dosyasına dönüştürebilen OpenOffice.org 3.0 çıktı.. OpenOffice.org 3, açık kaynak kodlu, gelişmiş, dünya çapında yüzbinlerce kurum ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir ofis yazılımıdır. Kullanıcı arayüzü, diğer ofis yazılımlarına oldukça benzer. Özellikle Microsoft Office kullanıcıları, bir kaç dakika içinde OpenOffice.org’u kullanmaya başlayabilir, arayüzüne çok kısa bir zaman içinde alışabilir. Buna rağmen, OpenOffice.org tamamen ücretsizdir ve serbestçe dağıtılabilir.

open ofis

Önceki sürümlerden bildirilen hataların düzeltilmesi yanında yeni birçok özellik eklenmiş Microsoft ofisi kullanımınızda bir şekilde sorun olursa bu programı denemelisiniz, ücretsizdir, candır, dahası burada dır..

Yeni özelliklerden bazıları,

Genel

* HTTPS ile WebDAV sunucularına bağlantı desteği

* Araç çubuklarındaki simgelerin özelleştirebilir hale getirilmesi

* Saklanan parolaların ana parola ile korunması

* Daha yeni bir ODF belgesiyse uyarı gösterilmesi

* PDF belgelerinde ilgili bağlantılar, belge başvuruları, PDF/A-1 (ISO 19005-1) ve çapraz belge bağlantı seçenekleri desteği

* Yazdırma penceresinde kullanışlı seçeneklerin eklenmesi

Writer

* Belli bir bölgenin seçilmesi ve işaretlenmesi

* Bul ve değiştir kısmında düzenli ifadelerde geriye dönük başvuru gösterimi

* Kolay imla denetim dilini değiştirilme seçeneği

* Ekle ve Nesne Ekle araç çubuğu tekrar tasarlandı

* Belge özelliklerinde özel alanların kullanılması genişletildi

Calc

* Metinleri sütunlara dağıtma seçeneği eklendi

* Çalışma sayfalarında ayrı ayrı yakınlaştırma özelliği eklendi

* Formül başlangıçlarında + ve – kullanılması sağlandı

open ofis

OpenOffice’in 3 Türkçe sürümünü buradan indirebilirsiniz..

3 sürümü hakkında..:

Paris’te yapılan açılış partisiyle beraber, OpenOffice.org hem 8. yıldönümünü, hem de 3.0 sürümünü kutluyor. Alanında lider olan verimlilik paketinin üçüncü büyük güncelleştirmesi ayrıca Mac OS X platformunda doğal olarak destekleniyor ve Mac kullanıcıları dahil herkese dağıtılıyor.

OpenOffice.org 3.0 basit bir verimlilik uygulamasından daha fazlasını sunuyor. Bu sürümle kelime işlemci, hesap tablosu, sunum, grafik, formül ve veritabanı yeteneklerini içeren temel bileşenler mevcuttur. OpenOffice.org 3.0 kurumsal şirketlerde, ofislerde, okullarda hatta evlerdeki kullanıcılarına paketlerini kendilerine göre yapılandırma özgürlüğü sunuyor.

Yüzbinlerce kişi tarafından indirilen OpenOffice.org’un önceki sürümleri, projenin popüleritesini kanıtlamakta. OpenOffice.org topluluğu yöneticisi Louis Suarez-Potts, pazarın büyüdüğünü ifade ederek, “Hükümetler ve kuruluşlar ardı ardına ‘Açık Doküman Formatı’nı benimsiyor, eşzamanlı olarak OpenOffice.org’u da kullanıyor ve çok seviyorlar. OpenOffice.org 3.0 sürümüyle artık uygulama; MS Office ile daha uyumlu, yetenekli ve geliştirilebilir hale geldi” dedi.

OpenOffice.org Pazarlama Projesi yardımcı yöneticisi Florian Effenberger “OpenOffice.org 3.0’ın MS Access 2007 .accdb dosyalarının desteklemesi, VBA makro desteğinin geliştirilmesi ve yeni MS Office açık XML dosyalarını okuma özelliği ile hiç olmadığı kadar güçlü; hatta artık MS Office yazılımından gelen mirası değiştirmek daha kolay.” dedi.

OpenOffice.org 3.0, doğal yeni görüntüsü, yeni başlangıç merkezi, yeni gösterge ekranı, yeni simgeleri ve kullanılabilirlik özellikleri ile gelmektedir. Buna bağlı diğer özellikler:

Writer (kelime işlemci)

*

Düzenleme esnasında birden çok sayfa göstermeye olanak tanıyan yakınlaştırmalı kaydırma çubuğu
*

Yeni ve güçlü çoklu dil desteği
*

Geliştirilmiş not özellikleri
*

Geleneksel ofise ek olarak, web için wiki belgelerini düzenleme özelliği

Calc (hesap tablosu)

*

Tablo başına 1024’e kadar sütun desteği
*

Yeni ve güçlü eşitlik hesaplayıcı
*

Birden çok kullanıcı için yeni işbirliği özelliği

Draw (grafik çizim)

*

Poster boyutunda grafik düzenleme yeteneği

Impress (sunum)

*

Sunu içinde yer alan tablolar için düzenleyici

OpenOffice.org’un eklentiler için desteği OpenOffice.org 3.0 ile gelmeye devam ediyor. Impress sunucu konsolu, iş analitiği desteği, PDF içe aktarma, doğal PDF belgeleri oluşturma ve ek dilleri desteklemek amacıyla oluşturulan yeni yol farklı geliştiriciler tarafından özellik eklemek amacıyla kullanılabilir durumda.

OpenOffice.org Pazarlama Projesi Lideri John McCreesh “OpenOffice.org kullanıcıları, XHTML ve MediaWiki gibi web dillerini bilmeden Writer ile doğrudan web ve wiki belgesi oluşturma özelliğini kullanarak Web 2.0 dünyasına kolaylıkla giriş yapabilirler” dedi.

OpenOffice.org 3.0’ı indirmek için ,www.openoffice.org.tr adresini ziyaret edin.

İletişim Bilgisi

OpenOffice.org Türkiye

bilgi [@] openoffice org tr

OpenOffice.org Hakkında

Openoffice.org Topluluğu öncü açık kaynak ofis verimlilik paketi olan OpenOffice.org’u geliştirmek, tercüme etmek, desteklemek ve değerini arttırmak amacıyla sponsor katılımcı ve gönüllülerin oluşturduğu uluslararası bir takımdır. OpenOffice.org’un öncü yazılım teknolojisi (UNO), geliştiriciler için kullanılabilir durumdadır.

OpenOffice.org MS Office eski dosya biçimlerini desteklemekle birlikte OpenDocument OASIS Standard Biçimini (ISO/IEC 26300) ve 100’ün üzerinde dilde ve çok sayıda işletim sistemi için kullanılabilmektedir. OpenOffice.org yazılımı GNU Genel Kamu Lisansı (LGPL) altında dağıtılmaktadır ve özel veya ticari herhangi bir amaç için ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

UYARI KONUDA GEÇEN UYGULAMA VE EKLENTİLERİN SİSTEMİNİZLE UYUMLU, GÜNCELLERİNİ BULUP DENEMELİ, KULLANMALISINIZ

Bir Yorum -“OpenOffice.org 3.0 Türkçe”

  1. GNU üzerine hazırlanmış, mükkeml bir ofis programı, 3.0 sürümü ile çok hızlı bir şekilde açılma ve sizinde bahsettiğiniz gibi bir çok yönleri ile herkesin rahatca kullanacağı ve diğer sistem gibi yığınla para vermeyeceği bir sistem.

    İşin güzel ve komik tarafı güzel tarafı OOo 2007 belgelerini desteklerken, komik tarafı win ofis kullanan 2003, xp bundan mahrum kalıyor Peynir acınacak yine ms kullanıcıları oluyor.
    🙂

Yorumlayın

Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

*

Güvenlik <