Nextgen Gallery 1.2.0 Türkçe

Wordpress Nextgen Gallery eklentisi

Nextgen Gallery eklentisi Alex Rabe ve ekibi-arkadaşları tarafından yazılmış, Türkiye resmi sponsoru Emre Güler tarafından da Türkçeleştirilmiş, aslında eklenti demek haksızlık, bu eklentiyi sitenize kurduğunuzda, ikinci bir sistem kurmuşsunuz gibi olur.

Nextgen Gallery

Emre Güler bir kaç ay önce, galiba 1.0.1 sürümünü Türkçeleştirdikden sonra, WordPress Türkiye forumlarından duyurmuş, bana da 0.64 sürümünde olduğu gibi bir açıklama yaparsanız iyi olur demişti.

Ben de ilk fırsatda yapacağımı belirtmiştim, kısmet bugüneymiş.

Eklenti ile resim galerileri, slayt gösterileri, albümler oluşturabilir, resimlerinize etiket, şeffaf damga (fligran) ya da yazı ekleyebilir, resim ve önizlemelerini sınırsız denebilecek şekilde kişiselleştirebilirsiniz, resim tıklaması sonucu resimlerin Highslide, Lightbox, Tickbox ve Shutter efekti ile açılmasını sağlayabilirsiniz, yeni sürümlerle birlikte eklentiye dahil olan cooliris galeri görünümü ile de resimlerinizi gösterebilirsiniz.

Eklentinin özellikleri anlatmakla bitecek gibi değil, eklentinin yazı editöründe oluşturduğu buton ile resimlerinizi, galerilerinizi kolayca yazı ve sayfalarınıza ekleyebilir, eklentinin desteklediği bileşen (Widget) özelliği ile yan menünüze rastgele resimler, slayt gösterileri ekleyebilirsiniz, eklentinin oluşturduğu Resimler rss alanını kısayol olarak yan menüde gösterebilir, cooliris özelliğini yan menünüzde de kullanabilirsiniz, kullanmak istediğiniz resimleri zip olarak sıkıştırıp kolayca sunucunuza yükleyebilirsiniz, daha ne desem; süper süper, süper :)..

Kuruluma gelince; Sıkıştırılmış dosyadan çıkan klasörü siteniz/wp-content/plugins klasörünüze gönderin, siteniz/wp-content klasörü içine gallery adlı bir klasör oluşturun, bu klasörün yazma iznlerini (CHMOD) 777 olarak ayarlayın, gallery klasörü ve eklentinin bu klasör içinde zamanla oluşturacağı klasörlerin yazma izinlerinin HER ZAMAN 777 olduğuna emin olun, siteniz/yönetim/eklentiler alanından eklentiyi etkinleştirin.

Nextgen Gallery

Eklentiyi etkinleştirmeniz sonucu site yönetiminize eklenen Galeri butonuna tıklayarak eklenti ayarlarınızı – tercihlerinizi belirleyin.

Nextgen Gallery

Galeri oluşturma, sayfa ve yazıda kullanım.

Galeri oluşturma için en kolay yöntem; masa üstünde yeni bir klasör oluşturun, bu klasöre resimleri çok uzun süre sonra bile size anımsatacak bir isim verin, mesela Aliye’nin resimlerini kullanacaksanız :), klasörün adı aliye olsun, (Aliye’den izin aldıktan sonra) Aliye’nin kullanacağınız resimlerini bu klasöre atıp, klasörü, siteniz/wp-content içinde oluşturduğunuz gallery klasörü içine gönderin, yükleme işlemi bitince bu yeni, yani aliye klasörünün de yazma izinlerini 777 yapın.

Wordpress Nextgen Gallery

Siteniz/ayarlar/galeri/galeri – resim ekleme alanına gidip klasörünüzün sunucudaki konumunu girerek resimlerinizi eklentiye tanıtın-gösterin, bu işlem sonucu klasör adı ile, yani aliye 🙂 isimli yeni galeriniz oluşacaktır.

Şimdi; siteniz/ayarlar/galeri/galeri yönetimine gidip, tercihlerinizi belirleyin, son olarak resimlerinizin önizleme resimlerini oluşturun, bu sırada çıkabilecek hata mesajlarını umursamayın, önizleme resimleri sayfada görünmezse sunucunuza gidip, galeriye ait klasörün içinde oluşan, thumbs klasörünün yazma izinlerini 777 yapıp, önizleme resimleri oluşturmayı tekrar deneyin.

Nextgen Gallery

Önizleme resimleriniz de tamamsa, resimlerinizi yazı ve sayfalarınızda kullanabilirsiniz, yazı veya sayfa eklerken yazı editörü görsel sekmesinde oluşan Nextgen Gallery butonu ile resimlerinizi yazı veya sayfalarınıza ekleyebilirsiniz, buton kullanmadan yapmak için burada verilen örnek kodları kullanınız.

Nextgen Gallery

Albüm oluşturma sayfa ve yazıda kullanım.

Nextgen Gallery

Resimleri bileşenler (Widget) aracılığı ile yan menüye ekleme.

Nextgen Gallery

Yazı editörü butonu ile resim ekleme.

Nextgen Gallery

Eklentinin handikapı var mı? var, pişmiş aşa su katmak gibi olabilir ama; bu eklentiyi tek bir resim galerisi göstermek için kullanmak pek mantıklı olmaz, resim ağırlıklı bir siteniz varsa, bak o zaman olur, daha iyisi yapılana kadar en kapsamlısı, en iyisi bu.

Eklentinin orijinalini buradan indirebilir, buradan örnek eklenti kodları ve galerilerine ulaşabilirsiniz.

Eklentinin benim kullandığım şu an ki son sürüm olan, 1.2 sürümünün Türkçesini buradan indirebilirsiniz.

İndirdiğinizde; 1.2 sürümünde bulunan bir iki yeni kısmı ve gözden kaçan bir iki yeri de Türkçeleştirerek kullandığım, aslen Emre Güler’in Türkçeleştirdiği dil dosyalarını, eklenti orijinal dosyaları içinde çıkmayan, ayrıca sitesinden indirilip kullanılan imagerotator.swf’yi, bu yazıda bulunan açıklama ve resimleri de indirmiş olacaksınız.

Yok, sadece senin kullandığın dil dosyalarını indireyim derseniz, onları da buradan indirebilirsiniz.

Son olarak eklentinin kullanıldığı bazı siteler.
www.aaronsnyder.net
www.aroundtheworld.net
www.use-ability.net
www.couchmouse.net
wyll.walpolesports.org
www.benjacobsen.com
www.himmelsrichtungen.com

Benden bu kadar, güle güle kullanın, Alex Rabe ve Emre’ye teşekkür etmeyi unutmayın.

UYARI KONUDA GEÇEN UYGULAMA VE EKLENTİLERİN SİSTEMİNİZLE UYUMLU, GÜNCELLERİNİ BULUP DENEMELİ, KULLANMALISINIZ

Reklam verin destek olun

63 Yorum -“Nextgen Gallery 1.2.0 Türkçe kurulum ve kullanım”

 1. Elif Soytas yazmış:

  Merhaba,

  WordPress te NextGen Gallery ile oluşturdugum Galeride, resimler arasında geçiş yapmak için oklarla ilerlemek istiyorum. Ancak show Image Browser ı kullanarak değil. Her sitede olduğu gibi, siyah bir çerçevede göstersin sağ alt köşede oklar çıksın istiyorum. Bu konuda yeni oldugum ıcın gerçekten yardıma ihtiyacim var, 3 siteye yapılacak bunu öğrenebilirsem. Şimdiden teşekkürler, saygılarımla,

  • Merhaba;
   Artk eskisi kadar sitem ve WordPress ile ilgilenemediğim için ancak yanıt verebildim, kusura bakmayın..

   Nextgen için yan eklentiler de var..
   Araştırınız..
   Nextgen’i çok büyük, siteye çok yük bindirdiği için yıllardır kullanmıyorum…
   Nextgen’in özelliklerinde de bu istediğiniz olabilir inceleyiniz…

   Benim kullandığım;
   http://wordpress.org/extend/plugins/jquery-colorbox/
   eklentisini deneyiniz.. Daha minik daha kolay..
   İyi geceler..

 2. merhaba galeriyi kurdum lightbox efekt olarak ayrıca ekledim

  lakin sayfayı açtığım anda hemen aktif olmuyor yani misal

  resim kategorisine girdim – girdiğim anda bir resme basarsam yan sekmede açıyor lightbox özelliği çalışmıyor oysa biraz beklersem çalışıyor..buna sebep olan ne olabilir acaba ?

  kullandığım eklenti

  Effects for NextGEN Gallery

  Advanced wordpress and NextGen Gallery with some extra effects.

  Sürüm 0.9 | Geliştirici: fanningert | Eklenti sitesini ziyaret et

Yorumlayın

Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

*

Güvenlik <