Bu eklenti sitemap dediğimiz site haritasını oluşturur. Site haritasının amacı sitenizi ziyarete gelen arama motoru botlarına yol göstermektir. Onlara göstereceğiniz yol, neredeyse site ziyaretçi sayısını belirleyeceği için önemlidir, ayrıca; eklenti mütemadiyen Barış Ünver tarafından Türkçeleştirilmektedir..

Eklentiyi buradan indirin, eklentiyi indirdikten sonra yapmanız gereken, sıkıştırılmış dosyadan çıkaracağınız google-sitemap-generator isimli klasörü, “sunucunuz/public_html veya httpdocs/sitemiz/wp-content/plugins” isimli dizine göndermek.

Eklentiyi sunucuya gönderdikten sonra sitemiz/başlangıç/eklentiler alanından eklentiyi etkinleştiriyoruz, etkinleştirme sonucu sitemiz/başlangıç/ayarlar alanında XML-Sitemap diye yeni bir sekme oluşacak, buraya tıklayıp eklenti tercihlerimizi kendimize göre belirleyip, sayfada en altta bulunan Tercihleri Güncelle butonuna tıklıyoruz..

Bu işlemden sonra eklenti ayarlar sayfasına gittiğinizde; sayfanın en üstünde bulunan Durum başlığında Site haritanızın oluşturlamadığına dair bir uyarı göreceksiniz, bu uyarı site dosyalarımızın bulunduğu ana klasörün yazılabilir olmaması nedeniyledir, biz bu klasöre yazma izni verip güvenlik açığı oluşturmamak için eklentiye gerekli olan sitemap.xml ve sitemap.xml.gz adlı dosyaları elle kendimiz oluşturup sadece bu dosyaların yazma iznini 777 yapacağız..

Bilgisayarımızda açacağımız yeni metin belgesi dosyasının adını sitemap.xml olarak değişitriyoruz, aynı işlemle bir adet de sitemap.xml.gz adlı dosya oluşturup bu dosyaları sitemizin kurulu olduğu ana dizine yani WordPress ana dosyaları içinde bulunan config.php dosyasının olduğu dizine ftp aracılığı ile gönderiyoruz, ister ftp programı ile ister sunucu kontrol panelimizden bu iki dosyanın yazma izinlerini (properties – chmod) 777 olarak ayarlıyoruz..

Bunuda yaptığımız zaman, eklenti ayar sayfasında en üstte “Site haritanız henüz oluşturulmamış.. Oluşturmak için buraya tıklayın” ibaresine tıklayarak sitemap yani site haritamızı oluşturabiliriz..

Bundan böyle sizin belirlediğiniz kriterler ve süreler doğrultusunda site haritanız Google, Msn, ask.com gibi sitelere eklenti tarafından otomatik bildirilecektir, isterseniz arada bir kendiniz elle site haritasını günceleyebilirsiniz..

Son olarak oluşturuğunuz site haritasını şuradan google’a bildirmenizde yarar var.

İşlem çok basit. Sahip olduğunuz google hesabıyla, google webmasters hesabınıza girdikten sonra. Sitenizi ekleyin. Sonra sizden siteyi doğrulamanızı isteyecek. Doğrulamayı, orada belirtilen yönetmlerle örneğin site ana dizinininizde oluşturacağınız html uzantılı bir dosya yapabilirsiniz..

Şimdi de aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi, sitemap.xml i ekleyin. Bu kadar. Bunu bir kere yapmanız yeterlidir. Belli aralıklarla kendisi güncelleyecektir.

Siteniz bir kaç günde (en geç 15 gün) içinde Google aramalarında çıkacaktır..

Benim eklenti ayarlarım:
sitemap xml wordpress

UYARI KONUDA GEÇEN UYGULAMA VE EKLENTİLERİN SİSTEMİNİZLE UYUMLU, GÜNCELLERİNİ BULUP DENEMELİ, KULLANMALISINIZ

Reklam verin destek olun

22 Yorum -“Google XML Sitemaps ve kurulumu (WordPress Sitemap)”

 1. S,a

  Bu güzel anlatim icin tesekkürler.
  elleriniz dert görmesin.

 2. Süper bir sayfa! Cok tesekür ederim..

 3. Çok Teşekkürler Parmakların dert Görmesin.

 4. Süper bir site burası yaw. 🙂
  İstediğim herşeyi bulabiliyorum..

  Herşeyy için teşekkür ederim. Başarılarının devamını dilerim…

 5. Merhabalar canarkadaş,

  Öncelikle bu güzel anlatımınız için çok teşekkürler, ben önceden sizin yine bu anlatımınızla kurmuştum xml’yi, daha sonra kaldırdım şimdi birşeyi denemek için yeniden kurdum fakat siteharitası adresime tıklayınca
  XML sayfası görüntülenemiyor
  XML girişi stil sayfası kullanılarak görüntülenemez. Lütfen hatayı düzeltin ve Yinele düğmesini tıklatın veya daha sonra yeniden deneyin.

  ——————————————————————————–

  XML belgesinin üst düzey öğesi olmalıdır. ‘http://www.dlcoyun.com/sitemap.xml’ kaynağı işlenirken hata oluştu.
  gibi bir hata alıyorum sebebi ve çözümü nedir acaba, yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum

Yorumlayın

Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

*

Güvenlik <