(WordPress için Türkçe resim galerisi eklentisi)

Eklentinin son sürümü Türkçe olarak konuya eklenmiştir (29.08.2010)..

Fotobook kullanımFotobook kurulum kullanım


Aaron Harp tarafından yazılan Fotobook eklentisi, facebook üzerinde ki resimlerimizle sitemizde galeri oluşturmamızı sağlıyor, bu eklentiyi WordPress kuralı beri kullanıyorum ve bence en iyi, en sorunsuz resim galerisi eklentisi, ayrıca resimlerimizi milyar dolarlık Facebook sitesinde barındırarak kendi sunucu imkanlarımızı kullanmamış oluyoruz.

Bir çok şey gibi bu eklentiyi de Hakkı Ceylan sayesinde öğrenmiş ve onun Türkçeleştirdiğini bugüne kadar kullanmıştım, bende yeni özellikleri olan bu son sürümü Türkçeleştirerek çorbada tuzum olsun istedim.

Önce facebook‘a üye olup, oluşturacağımız galeri veya galerilere resimlerimizi yüklememiz gerekiyor.

Bundan sonra her WordPress eklentisinde olduğu gibi Fotobook eklenti dosyalarını sunucumuzda plugins klasörüne atıp etkinleştiriyoruz, daha sonra site yönetimi/yaz/sayfa oluşturdan resimlerimizi görüntüleyeceğimiz sayfayı, örneğin benimki gibi Fotoroman diye bir sayfa oluşturup, yayınlaya tıklıyoruz.

Şimdi eklentiyi etkinleştirmemiz sonucu site yönetimimizde tercihler ve yönet alanlarında oluşan Fotobook sayfalarından Tercihler altında ki Fotobook Tercihlere gidiyoruz, burada alt kısımda Fotobook eklentisi ile resim galerisi oluşması için az evvel sitemizde oluşturduğumuz Fotoroman sayfasını seçerek, diğer ayarlardan, önizleme resim boyutu gibi kişisel tercihlerimizi de yaptıktan sonra Tercihleri Güncelleye tıklıyoruz.

Sonra yukardaki resimde de gördüğünüz gibi hemen üstteki Facebook’a git butonu ile Facebook’a giriş yapıp tekrar aynı yerdeki Facebook’la entegre et butonuna tıklıyoruz, bu işlem den sonra Fotobook eklentisi entegrasyonun tamam olduğunu, Site yönetimi/Yönet’ten Fotobook yönetimine gidip Facebook’tan resimlerimizi sitemize aktarmamız gerektiği uyarısını verecektir.

Fotobook Yönetim alanında Albümleri aktar butonuna tıklayıp, albümler bu sayfada belirene kadar bekliyoruz, resimler sayfada görünüp Albümler aktarıldı uyarısı görününce resim galerisi Fotoroman sayfamızdan galerimizi gezebiliriz.

Bu resim aktarma ve Facebook entegrasyonunu karmaşık anlatmış olabilirim, ama üstteki video ve resimde de görebileceğiniz gibi çok basit ve kolay.

Fotobook eklentisinin önemli özelliklerinden biri Liğhtbox eklentisi ile birlikte çalışmasıdır (Resim 1), eklentinin bu yeni sürümünde resim görüntüleme efketi olarak; Liğhtbox’un yanı sıra, açılır pencerede gösterim (Resim 2) ve site sayfamızda önceki/sonraki şeklinde de resimler arasında gezinti (Resim 3) yapılabilmektedir, bu sayede istersek Liğhtbox eklentisini kurmadan da galeri oluşturabilmekteyiz.

Eklentinin yeni sürümü ile gelen güzel bir özelliği sona sakladım, bu sürümle birlikte widget özelliğide eklenmiş, siteyönetimi/görünüm/bileşenlerden yan menümüzde rastgele, yada son resimleri ve rastgele, yada son albümleri görüntüleyebiliyoruz (Resim 4).

Fotobook ile oluşturulmuş örnek galeriler:

Aaron Harp

Benim galerim

Eklentinin Türkçe 3.2.1 sürümünü buradan (Box.net) indirebilirsiniz.

Eklentinin Türkçe 3.1.6 sürümünü buradan (Box.net) indirebilirsiniz. Lightbox için bu eklentiyi öneririm..

Eklentinin Türkçe 3.1.5 sürümünü buradan (Box.net) indirebilirsiniz. Lightbox için bu eklentiyi öneririm..

Eklentinin Türkçe 2.1 sürümünü, Liğhtbox eklentisini ve iki eklentininde resimli kurulum kullanım açıklamalarını içeren dosyayı, buradan (Rapıdshare), indirebilirsiniz.

UYARI KONUDA GEÇEN UYGULAMA VE EKLENTİLERİN SİSTEMİNİZLE UYUMLU, GÜNCELLERİNİ BULUP DENEMELİ, KULLANMALISINIZ

16 Yorum -“Fotobook 3.1.6”

 1. mücahit yazmış:

  ekledim ama WordPress Fotobook uygulamasında bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar dene. diye hata veriyor

 2. Konu Baya bir eski ama hala benim sorunuma bir çözüm bulamadım.Albüm açıklamalarında Türkçe Karakter Sorunu var malesef.Sadece albüm açıklamalarında ? şeklinde çıkıyor sorun.En son sürüm olan 3.22 yüklü.

 3. Ben Wp Son Sürüm Kullanıyorum Dediğiklerinizi Yaptım Fakat Ayarlar Bölümünde Facebook’a Git Butonu Fln Göremedm.Entegre Edemedim .s

 4. lightbox.php dosyasını ne yapacagız ?

 5. album ekliyorum ama album bulunamadı diyor sebebi nedir ?

 6. abicim paylaşimların harika öncelikle bunu belirteyim 🙂 bu 3.1.6 fotobookun download linki daha sağlam bi yerden eklersen çok minnettar kalırım 🙂

 7. ben sorunsuz bir şekilde yükledim albümleri de aktardım albümler sitede görünüyor ançak albümlerin içindeki resimler gözükmüyor resim yoktur diyor bunun ne deni ne olabilir?
  resim boyutları önemlimi?

 8. Eklenti içinde türkçe karakter geçen albümlerin türkçe karakterlerini soru işaretine çeviriyor. Bunu sadece bende mi oluyor :S

 9. İyi günler fotobook un son sürümü yükledim ve aşağıdaki hatayı aldım…

  sorunumun tam olarak ne olduğunu bir türlü çözemedim…

  Warning: fopen() [function.fopen]: URL file-access is disabled in the server configuration in /disk5/customer/ekremyalcin.com/blog/wp-content/plugins/fotobook/facebook-platform/php4client/facebookapi_php4_restlib.php on line 1573

  Warning: fopen(http://api.facebook.com/restserver.php) [function.fopen]: failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /disk5/customer/ekremyalcin.com/blog/wp-content/plugins/fotobook/facebook-platform/php4client/facebookapi_php4_restlib.php on line 1573
  WARNING isterxmlexpatnonvalid->parse(): expat: no element found [-1/0/1]

Yorumlayın

Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

*

Güvenlik <