Güvenli, hızlı ve sorunsuz bir WordPress sitesi kurup, kullanabilmeniz için gereken bilgilere bu yazı sayesinde ulaşabilirsiniz.. (Yazıda; 3800 kelimenin yanı sıra 20 mb dan fazla resim olduğu için sayfa geç yüklenebilir)

Eğer şip şak, normal bir kurulum istiyorsanız buraya bakınız..

Ama; kesinlikle şu an okuduğunuz yazıya göre kurulum yapmanızı öneririm..

WordPress dosyalarını indirip kendi sunucunuza attıkdan sonra, WordPress kurulumu bir dakika sürmez..

Bu bir dakika da yapılabilen işlem, basit, normal bir WordPress kurulumudur ve yetersizdir…

Bu anlatım...

Eğer vaktiniz varsa, eğer sitenize değer veriyorsanız, eğer; armut pişsin, o da yetmez, ağzıma da düş’süncü değilseniz, şimdi okuyacağınız anlatıma göre , ince eleyip sık dokuyarak, yapılması gerekenlerin azamisini yaptığınız detaylı bir kurulum işlemi yapmanızı şiddetle öneririm, bu anlatımda 20 ayrı yazı ile ele alınabilecek WordPress konularını tek bir yazıda ele alacağız..

Bu anlatıma göre WordPress kurulumu yapıp, bu anlatıma göre sitenizi kullandığınızda;

Sitenizin güvenlik tedbirlerini almış, ilerde mutlaka yaşacağınız kullanım sorunlarını şimdiden engellemiş, sitenizin sunucunuza (sitenizin kurulu olduğu bilgisayar) bindirdiği yükü en aza indirmiş, dolayısıyla ziyaretçilerinizin sitenizi hızlı bir şekilde gezebilmesini sağlamış, siteniz için gereken tüm ayarları yapmış, sitenize gerekli , bir bakıma sitenizde kullanımı zorunlu olan eklentileri de kurmuş olacaksınız, bu yazıda anlatacaklarım ve önereceğim ayarlarlamalar benim kurduğum her sitede kullandığım kendi ayarlarımdır, bu işlemleri profesyonel bir kişiye ücretle yaptırmak isteseniz, 50 ile 500 dolar arası ücret ödemeniz gerekir..

Sitenizin kullanımına dair önemli ip uçlarını, siteniz için gerekli yazılımları edinmiş, bu yazılımlar, yani bilgisayar programları ve kullanımı hakkında da bilgi almış olacaksınız..

Böylece; sitenizde ilerde mutlaka yaşayacağınız olası bir çok sorunu şimdiden engellemiş, tedbirini almış, öğrenmiş, duymuş olacak, yaşanabilecek olumsuzluklardan etkilenmeden, verimli bir şekilde sitenizi kullanabilemeniz için gerekenleri yapmış olarak sadece siteniz ve içeriğine odaklanabileceksiniz..

Başlamadan önce; WordPress kurulum ve kullanımına dair bilgilerin, a’dan z’ye, aklıma gelen tüm detayların ele alınacağı bir anlatım olacağını tekrar hatırlatmak isterim, okumayı da sevmiyorsanız, çok daha kısa bir açıklama için buraya bakınız..

Wordpress ile site kurmanın üç yolu

wordpress.com üzerinden üye olarak ücretsiz bir WordPress sitesi kurmak..

yine wordpress.com üzerinden üye olarak, ama ücret de ödeyerek kendi alan adı (domain) ve sunucunuza sahip olarak bir WordPress sitesi kurmak..

Üçüncü ve bizim anlatımını yapacağımız yöntemle;

wordpress.org üzerinden ücretsiz dağıtılan WordPress sistem dosyalarını kullanarak, kendi adımıza tescil ettirdiğimiz bir alan adı (domain, site adresi, uzantısı) ile, yine kendi kiralayacağımız bir sunucuya (sitenizin kurulacağı bilgisayar, server sistemine) WordPress sitesi kurmak..

Alan adı tescili ve sunucu kiralama

Bunun için de öncelikle bir alan adı almalı, bir de sunucu kiralamalısınız..

Benim tavsiyem alan adını ayrı, sunucuyu ayrı şirketlerden almanız yönünde, alan adı alırken, alan adı satışı işine ağırlık veren firmalardan alan adı almanız menfatiniz icabıdır..

Yarın, öbür gün sunucu firmanızla bir sorun yaşadığınızda alan adınıza bir zeval gelmemesi için alan adınızın ayrı, sunucunuzun ayrı firmada olması iyidir..

Ben alan adı alırken ihs.com.tr şirketini tercih ediyorum..

Sunucularımı da Turhost ve ontek şirketlerinden kiraladım..

Evet gidip alan adı ve sunucunuzu kapıp gelin, başlayalım [UNUTMADAN; WordPress’i sorunsuz kullanabilmeniz için, sunucu alt yapısının LİNUX olması gerekiyor, bu nedenle sunucuyu alırken LİNUX sistemli olduğuna emin olun]..

İsterseniz siz; alan adını da, sunucuyu da aynı yerden alabilirsiniz..

Kurulum hazırlığı 1

Alan adı ve sunucunuzu aldıktan sonra;

Size gelecek e-postadaki alan adı ve sunucunuzla ilgili bilgilerle sunucunuza ulaşın.. Bilmediğiniz yerlere tıklamadan, kurcalamadan inceleyin, araştırın..

Bundan sonra sunucunuz ve sitenizle ilgili her türlü bilgiyi biriktireceğiniz, not alacağınız, bir text dosyası oluşturun, test dosyası adını Bilgi.txt olarak kaydedin, Bilgi.txt dosyasını açıp, size e-posta ile iletilen bilgileri not edin..

Eğer alan adını ayrı, sunucuyu ayrı firmadan aldıysanız; Sunucuyu aldığınız firmanın size vereceği dns name server bilgilerini alan adını aldığınız firmanın kontrol panelinden girmeniz, alan adınızı sunucu kiraladığınız firmayla eşleştirmeniz gerekir, bu işleme alan dns yönlendirme, alan adı name server değişikliği de denir..

Alan adı ve sunucuyu aynı yerden aldıysanız bu işleme gerek yoktur..

Sunucuyu kiraladığınız firmadan gelen e-posta da sunucu kontrol paneli adresleriniz, kullanıcı bilgileri ve bazı yönlendirici bilgiler yer alır.. O bilgilerle sunucunuza internet tarayıcısı (Firefox, Google Chrome, Opera gibi) ile ulaşabilirsiniz..

Sunucunuza ulaşmanın diğer bir yolu da FTP yoluyla bağlanmaktır, ftp bağlantısı sitenize dosya yüklemek ya da indirmek için gereklidir..

Sunucu kiraladığınız firma, size ftp bağlantı adresi ve kullanıcı bilgilerini de iletmiştir, iletmezse bu bilgileri sunucu kontrol panelinizden edinebilir, firmaya sorabilirsiniz..

FTP bilgilerinizi kullanarak sitenize bağlantı yapıp, dosya alıp verebilmeniz için, bir de bilgisayar yazılımı, programı gereklidir..

Bunun için ücretsiz dağıtılan FileZilla programını kullanacağız, Filezilla programını buradan indirip, kurun..

FileZilla programını kurduysanız, resimde gördüğünüz gibi FTP kullanıcı bilgilerinizi girerek sunucunuza bağlanıp, deneyin..

FileZilla kullanım

Kurulum hazırlığı 2

Şimdi wordpress.org indirme sayfasına gidip buradan son sürüm WordPress dosyalarını indirin.. (WordPress ana dosyaları sadece bu adresten indirilebilir, başka yerden WordPress ana dosyası indirmeyin, kullanmayın)

İndirdiğiniz WordPress dosyalarını; Winrar, ya da ücretsiz olan 7Zip gibi arşivleme, arşiv açma programları ile arşivden (resimde olduğu gibi klasör içine) çıkarın..

FileZilla kullanım

Dosyaları bir klasöre çıkartarak WordPress sürümümüzün de klasör adında yer almasını sağladık, bu sayede dosyaları saklarken, ararken işimiz kolaylaşmış oldu..

İlk iş olarak dosyalar arasında bulunan wp-config-sample.php dosyasını ayrı bir yere alıyoruz.. Bu dosya en önemli dosyamız, site kurulumu için gerekli bilgiler bu dosyaya yazılıyor, bu dosyayı her zaman sunucuya göndermiyoruz, sadece ilk kurulumda gerekli, daha sonra olası bir nedenden WordPress dosyalarını tekrar sunucumuza yüklememiz gerektiğinde bu dosyayı da tekrar yüklememek için ayrı bir yere alıyoruz, bu dosyanın gerekmediği halde sunucuda olması güvenliğinizi tehlikeye atar, resme bakınız..

FileZilla kullanım

Kurulum hazırlığı 3

Şimdi de WordPress dosyalarını sunucumuza yükleyelim, dosyaların yükleneceği yer sunucu özelliklerinize göre değişir, dosyalar; Plesk Panel kullanan sunucularda “httpdocs” klasörü içine, CPanel kullanılan sunucularda public_html klasörüne, bazı sistemlerde de htdocs içine yüklenir, dosyaları bu klasörlere attığınızda, sitenize siteniz.com/ yazarak ulaşılır, eğer başka bir site daha kurmayı düşünmüyorsanız bu şekilde kurabilirsiniz, eğer başka site kurmayı düşünüyor ve ana klasörünüz olan httpdocs ya da public_html içinde yüzlerce dosya olmasın, dağınıklığı da hiç sevmem, ana klasörüm düzenli olsun diyorsanız, ana dizine yeni bir klasör oluşturup, WordPress dosyalarını oraya yükleyin, diyelim ki ana dizininize, yani ana klasörünüze wp diye bir klasör oluşturdunuz, WordPress dosyalarını da bu klasöre attınız, site adresiniz, siteniz.com/wp olacaktır, resimlere bakınız..

Yüklenecek yer FTP ile yükleme

Yükleme işlemi sürerken biz sitenizin kullanacağı, kayıtların tutulacağı veritabanını oluşturalım.. Veritabanı oluşturma işlemi sunucunuza göre değişse de özü aynıdır, bunun içinde alt resme bakınız, CPanel ve Plesk Panel için veritabanı oluşturma işlemini resimden görebilirsiniz, burada da işin püf noktası veritabanı dil kodlaması, yani veritabanınızın kullanacağı dil karakter setinin Türkçe’ye uygun olması, veritabanı kurarken dikkat etmemiz gereken en önemli konu budur desek yeridir, oluştururken; veritabanı dil karakter setinizi MUTLAKA utf8_general_ci olarak ayarlayın..

Yeni veritabanı, kullanıcısı ve şifresini oluşturup Bilgi.txt dosyanıza not edin..

Örnek için resme bakınız..

Veritabanı oluşturma

Kurulum hazırlığı 4

Veritabanımızı da oluşturduysak kurulum işlemine pek bir şey kalmadı..

Önce her site sahibinin bilgisayarında olması gereken ve dahi ücretsiz de olan diğer bir programı, Notepad++ programını da buradan bilgisayarınıza indirip kurun, bu programı sitenizde kullanacağınız her türlü text, css, php uzantılı dosyayı düzenlemek, değiştirmek için kullanacağız..

Notepad++ programını açın, WordPress dosyaları içinden ayrı bir yere ayırdığımız wp-config-sample.php dosyasını masa üstünüze kopyalayın, wp-config-sample.php olan dosya adını değiştirip wp-config.php haline getirin, wp-config.php olarak yeniden adlandırdığınız bu dosyayı sürükleyip Notepad++ üstüne atarak açın..

Bilgisayarımız veya sunucumuzda site dosyaları üzerinde değişiklik yaparken dikkat etmemiz gereken önemli bir konu daha var, gerek pc’de, gerek sunucumuzda dosyalar üzerinde değişiklik, düzenleme yaptığımızda dosyanın dil kodlaması kendiliğinden değişebilir, bu o dosyanın ya da site veritabanınızın kullanılamaz hale gelmesine, zarar görmesine neden olabilir..

Bu sorunu yaşamamak, sitemizde ya da dosyalarımızda geri dönüşü olmayan hatalara neden olmamak için üç şey yapmalıyız..

1) Sunucu üzerinde, sunucu editöründe dosya düzenlemesi yapmayın.. 2) Dosyalarınızı sadece bilgisayarınızda ve sadece Notepad++ ile düzenleyip, FTP ile sitenize geri yükleyin.. 3) Notepad++ ile düzenlemek için açtığınız her dosyada ilk önce dil karakter kodlamasını bir kereye mahsus utf8 (Bomsuz) olarak düzenleyin..

Tüm dosyalarımız gibi, kurulum için kişisel bilgilerimizi girip sunucumuza yükleyeceğimiz wp-config.php dosyasında da utf8 (Bomsuz) kodlamasını seçeceğiz, Notepad++ ile nasıl dil karakter kodlaması yapacağınızı görmek için alt resme bakınız..

wp-config.php dosyasını Notepad++ ile açıp altdaki bölümü bulun..

Oluşturduğunuz veritabanına ait, Bilgi.txt dosyasına not ettiğiniz bilgileri girerek altdaki hale getirin..

bu işlemi tamamladıysanız..

satırlarını bulup..

haline getirerek, olası Türkçe sorunlarını minimuma indirin..

Ardından;

satırlarına gidin..

http://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt

Orada da görebileceğiniz üstteki linke bir defaya mahsus giderek orada verilen, sadece size özel kodları alıp dosyanızdaki ile değiştirip altdaki hale gelmesini sağlayın, bu kodlar sayesinde siteniz daha güvenli olacak..

WP Salt

Bundan sonra;

satırına gidip wp_ değerini üç harfli ve size özel bir değerle değiştirin..

Örneğin; $table_prefix = ‘yEs_’; yapın, site güvenliğiniz için bu değerin değişmesi şart, resme bakarak tüm işlemleri görebilirsiniz..

wp-config.php ayarları

Bu işlemleri yaptıysanız wp-config.php dosyası ile işimiz şimdilik bitti, dosyayı sunucunuza, WordPress dosyalarını nereye attıysanız aynı yere gönderin..

KURULUM

wp-config.php’yi sunucuya yükledikten sonra, http://www.siteadresi.com/wp-admin/install.php adresine giderek, WordPress’in meşhur bir dakikalık kurulumunu yapabiliriz, eğer bir klasöre kurulum yaptıysanız adresinizde de klasör adını eklemelisiniz, örneğin benim gibi wp adlı bir klasöre wordpress dosyalarını yüklediyseniz, adresiniz: http://www.siteadresi.com/wp/wp-admin/install.php şeklindedir, kurulum sırasında geçerli bir e-posta adresi kullanmalısınız, kullanıcı adınızda kesinlikle “admin” ya da “Admin” ifadesini kullanmayın, kurulum aşaması için resme bakınız..

Yükleme kurulum

Ayarlar

Kurulum sonrası, site genel ayarlarını, ilk olarak site kalıcı bağlantımızı yapalım, kalıcı bağlantı, kısaca; site adresinizin şeklini belirleyen bir ayar, özelliktir, siteyi kurduğunuzda sitenizdeki bir yazının adresi; siteniz.com/?p=123 şeklindedir, kalıcı bağlantı ayarları ile bunu değiştirip, siteniz.com/ilk-yazim haline getirebilirsiniz, şimdi yapacağımız bu ayarlama ile sitenizin Google’da daha iyi indexlenmesini de sağlayacaksınız..

Ama öncelikle gerekli olan bir dosyayı oluşturup sunucumuza atmalıyız..

Bu dosyanın adı .htaccess.. Kalıcı bağlantımızı ayarladığımızda bu dosyaya otomatik olarak bazı kodlar eklenecek..

.htaccess dosyası da özel bir dosya, sunucunuzu ve sitenizi bazı özel ayarlar ile kullanabilmenizi sağlıyor, birazdan, aşağıda yine ele alacağız, dosya adının başında nokta olan, uzantısı olmadığı için bilgisayarımızda oluşturamadığımız formata sahip bir dosya türü..

Bu dosyayı FileZilla ile FTP ye bağlanıp orada oluşturacağız, htaccess.txt adlı bir dosya oluşturup bunu sunucunuza, wp-config.php dosyası yanına yükleyin, orada da adındaki .txt yi silip başına nokta koyarak .htaccess haline getirin..

Yükleme kurulum

.htaccess dosyasını oluşturduysak şimdi de bu dosyanın yazma izinlerini belirlemeli, başka bir deyişle CHMOD ayarlarını yapmalıyız..

Yazma izinleri de güvenlik ile ilgili önemli bir konu, yazma izni denilen, dosyalarınıza kimlerin ulaşabileceğini, kimlerin dosyaya, hangi yetki ile erişebileceğini belirleyen bir özellik, WordPress’de dosya türlerine göre çok değişik yazma izni vardır, ama genel olarak klasörlere 755, dosyalara 644 ile yazma izni verilmelidir..

Dosya yazma izinlerini FTP üzerinden FileZilla gibi programlarla, ya da sunucunuzdan belirleyebilirsiniz..

Resimden .htaccess dosyası ve diğer dosyalarınızda nasıl yazma izni ayarlaması yapabileceğinizi görebilirsiniz, .htaccess için 644 yapacağız, bu sayede kalıcı bağlantıyı ayarladığımızda .htaccess dosyasında yapılacak değişiklikler otomatik olarak yapılacak..

Yükleme kurulum

Şimdi siteniz/yönetim/ayarlar/kalıcı bağlantılara gidip, Özel yapı seçeneğine /%postname%/ ifadesini ekleyip ayarları kaydedin..

WP kalıcı bağlantı ayarı

Genel ayarlar

Resme bakarak, gerekli diğer bazı ayarları da yapın, örneğin Türkiye saat ayarı için UTC+2 seçeneğini seçeceksiniz, kendinize göre kişisel ayarlamalar da yapabilirsiniz, ayarlar/tartışma dan sitenizde yapılacak yorumları yapılandırabilir, siteyi yorumlara kapatabilir, açabilirsiniz….

WP genel ayarlar

Kurulum işlemimiz bitti..

Son olarak wp-admin klasörü içindeki install.php dosyasını silmeniz güvenliğiniz için faydalıdır..

Güvenlik - Yazma izinleri

Şimdi yine güvenlik açısından çok önemli olan sitenizin tümünün yazma izinlerini düzenleyelim..

Öncelikle sitemizdeki tüm dosya ve klasörlerin yazma izinlerini kontrol edip ayarlayalım, ayarlarımız resimde gördüğünüz gibi olmak zorunda, kısaca (ama özel durumlar hariç); klasörler 755, dosyalar 644 olacak, gerekmedikçe da site yazma izinlerinizi değiştirmeyin, bazı eklenti veya temalara göre özel ayar yapmanız gerektiğinde dikkatli olun,  ya da anlık, kısa süreli değiştirdiyseniz, eski haline getirmeyi unutmayın..

WP Chmod

Biraz üstte yazma izni CHMOD ayarını nasıl yapacağınızı görmüştünüz, ama alt resimden de görebilirsiniz..

WP Chmod

Güvenlik - Hız .htaccess

Bu ayarları da yaptıysanız diğer bir işleme hem güvenlik, hem de sitenizin hızlı bir şekilde kullanılabilmesi için gereken .htaccess ayarlarına geçebiliriz..

Buradan indireceğiniz dosyada bulunan htaccess.txt dosyası içindeki tüm kodları kendi .htaccess dosyanızın en altına ekleyin…

Bunun için, sunucunuza FTP ile bağlanıp, .htaccess dosyanızı bilgisayarınıza indirip, üstte değindiğimiz Notepad++ programı ile açıp, önce menüden kodlama butonuna tıklayıp dosya dil – karakter kodlamasını utf8 (bomsuz) olarak, (el attığınız, düzenlediğiniz her dosyada, önce bir kereye mahsus bu işlemi yapmalısınız) ayarlayıp, sonra dosyayı düzenleyip, sunucunuza geri yükleyin..

İndireceğiniz .htaccess.txt dosyası içinde bulunan kodların üstünde hangi kod ne için, ne işe yarar görebilirsiniz..

Dediğim gibi; güvenlik ve sitenizin hızlı kullanımı için bazı özel .htaccess kodları kullanacağız, bu kodlardan sitenizi hızlandırmak için olanları, cache – önbellekleme işlemini de yapmaktadır, size ilettiğim kodlar sitenizin bayağı ve gözle görülür bir şekilde hızlanmasını, sunucuyu en makul seviye de yormasını – kullanmasını sağlayacak..

Bu cache işlemini yapan özel WordPress eklentileri de var, bana göre; çok yoğun ziyaretçisi olmayan sitelerinizde, sürekli, örneğin güncellemeler sırasında da sorun çıkaran bu cache eklentilerini kurmanıza gerek yok, size burada verdiğim .htaccess kodları site hızınız için yeterli, ama yine de cache eklentilerinden birini sitenize kurmak isterseniz, benim size ilettiğim .htaccess kodlarını silmeniz gerekebilir..

WP .htaccess ayarları

Güvenlik - Hız wp-config.php

Bunu da hallettiğimize göre yine hız vs için config.php dosyamızda yapacağımız düzenlemelere geçebiliriz..

Buradan indireceğiniz kendi kullandığım wp-config.php dosyasını Notepad++ ile açıp inceleyin, sunucunuzdan kendi config.php dosyanızı indirip sizde olmayanları ekleyin, zaten çok az değişiklik yapacaksınız, benim site adresim olan yerlere kendi adresinizi, benimkilerin yerine kendi tema adres ve adını yazıp, sunucunuza yükleyin, config.php ile de işimiz bu kadar..

WP config.php ayarları

Limitler - php.ini

WordPress kullanıcılarının sık sık karşılaştığı sorunlardan biri de dosya aktarımları sırasında yaşanan “ilgili dosya sunucuya yüklenemedi, x buraya taşınamadı” hatasıdır, bu hatanın yaşanmaması için sunucunuzun dosya aktarım limitlerinin yüksek olması gerekir, üste yazmayı unutsam da; bu sorunu yaşamamanız için gereken .htaccess kodlarını da size ilettim, ama bir diğer yöntem olan php.ini dosyası ile de dosya aktarım limitlerinizi ayarlayıp, belirleyeceğiz..

Bunun için de buradan indireceğiniz, kendi kullandığım php.ini dosyasını sunucu kök klasörü içine atmanız yeterli, konu hakkında bilginiz varsa, ya da araştırıp php.ini dosyasını kendinize göre ayarlayıp sunucunuza öylece sunucu kök klasörünüze atabilirsiniz, yine üstte değindiğimiz gibi sunucu kök klasörünüz, CPanel’de public_html, Plesk sunucu kontrol panelinde httpdocs, bazı sunucularda da htdocs klasörüdür, resme bakınız..

php.ini ayarları

SEO - Güvenlik robot.txt

Bir de robot.txt olayımız var.. robot.txt seo ve bir çok açıdan önemli, sitenizi dolaşan robot tarayıcıların nerelere girip – girmeyeceğini bu dosya ile belirliyorsunuz, buradan benim kullandığım robot.txt dosyasını indirip kullanın, indirdiğiniz dosyayı sunucu kök dizinininize, yani CPanel için public_html, Plesk panel kullanan sunucular için httpdocs klasörü içine atacaksınız, bu kadar..

Size son ilettiğim dört dosyayı ayrıca arşivleyip ilerde açabileceğiniz yeni sitelerde de kullanmak için saklayabilirsiniz.. Bu dört dosyanın içeriğine göz atmak için resme bakınız..

İçerik

İp uçları 1

Gelelim sorunsuz bir şekilde sitenizi kullanabilmeniz için yapılması gerekenlere, size iletmeye çalışacağım tavsiye ve ip uçlarına göre hareket ederseniz sitenizde sorun yaşama ihtimaliniz yok denecek kadar azalır..

Önem sırasına göre;

Sitenizi üstte yazan her satırı tek tek uygulayarak kurduğunuza emin olun..

En sık karşılaşılan sorunlar..

En çok sıkıntı yaratan, otomatik güncelleme özelliğini hiç bir şekilde kullanmayın..

Gerek eklenti, gerek WordPress’in kendisini, siz, elle güncelleyin.. Otomatik güncelleme yaptığınızda sitenizin veritabanının hasar görme ihtimali vardır, çoğu zaman bu hasarı gidermek mümkün olmaz.. Güncellemeler en önemli konudur, sitenizi eklentilerinizi mümkün olduğunca güncel tutmalısınız.. Güncellemleri mutlaka buradaki anlatıma göre yapmalısınız.. Güncelleme öncesi eklentilerinizi mutlaka devre dışı bırakmalısınız, (siteyi bakıma alma eklentisi hariç) güncellemeden önce mutlaka veritabanı ve diğer yedeklerinizi almalı, yedeklerin doğru alındığına, işlevsel olduğuna emin olmalısınız..

Geçenlerde Onur Boz’da otomatik güncelleme nedeni ile aynı sıkıntıyı yaşamıştı, kendisi bilgili bir kullanıcı olduğu halde sorununu gidermek için çok uğraştı, WordPress kullanıcılarının en çok yaşadığı sorunlardan olan, yine Onur Boz’un da yaşadığı “memory size” sıkıntısını ise, üstte verdiğimiz ayarlamaları ve  php.ini dosyasını kullandığınızda zaten yaşamayacaksınız..

Diğer bir en çok karşılaşılan sıkıntı; HEADER ALREADY SENT hatası, bu hatanın ana nedeni php dosyalarınızı düzenlerken hata yapmanız, bu hatanın en çok karşılaşılanı, düzenlenen php uzantılı dosyanın en alt ya da en üstünde boş satır bırakmanızdır, üstte size önerdiğim Notepad++ programını kullanarak bu sorunu giderebilirsiniz, header already sent hatasını aldığınızda hatanın dosyada olduğunu yazar, o dosyayı Notepad++ ile açıp en üst ve en altlarında satır boşluğu var mı kontrol edip, dosyayı kaydedin, sunucunuza tekrar yükleyin, hata büyük bir ihtimalle giderilmiş olacaktır, header already sent hatası devam ediyorsa, o zaman dosya kodlamasında da hata vardır, dosyayı tekrar Notepad++ ile açıp, menüden “Kodlama” ya tıklayıp dosya kodunu UTF8 (bomsuz ya da Ansi olarak değiştirip, dosyada da ufak bir değişiklik, mesela bir harf ya da kelime değişikliği yapıp, kaydedin, dosyayı tekrar sunucunuza, indirdiğiniz yere gönderdiğinizde sorununuz giderilmiş olacaktır..

Güvenlik. Daha önce de yazdığım gibi, sitenizde yönetici yetkili, Admin ya da küçük harfle admin kullanıcısı oluşturmayın, mümkünse site yöneticisi adı yazı ve sayfalarınızda görünmesin..

İp uçları 2

Yedekleme..

Sitenizin her zaman, her anlamda yedeğini alın.. Sunucunuzda bulunan tüm dosya ve klasörleri belli bir periyot dahilinde sürekli yedekleyin, bilgisayarınıza indirip arşivleyin, maddi imkanınız varsa sunucu firmanıza da artı olarak yedekleme yaptırın..

Bir dosya, bir eklenti, bir temada düzenleme, değişiklik yapacaksanız önce yedek alın, önemli tema ve eklentilerinizin ilk halini zip olarak saklayın, gerektiğinde oradan çıkarıp kullanın, dosyalarda yapacağınız düzenlemelerin aşamaları sırasında da o dosya yedeğini güncelleyin, dosyada bir çok yeri değiştirip, en son sitede denerim, bir sorun olmaz demeyin, değişiklik yaptıkça arada da sitenizde deneyip, o ana kadar olan işleminiz, düzenlemeniz tamamsa, dosya yedeğini tekrar güncelleyin..

Veritabanınızı size göre uygun bir zaman çizelgesi dahilinde sürekli yedekleyin, siteye eklediğiniz içeriğin değişimini de baz alarak veritabanı yedeğinizi daima güncel tutun, her sunucuda yedek alma işlemi değişiklik gösterebilir, araştırıp sunucunuzdan veritabanı yedeği almayı öğrenin, veritabanı yedeklemesini otomatik yapan eklentilerde var, ama ben zorunlu olmayan hiç bir eklentinin kullanımınına sıcak bakmadığım için, kendinizin, elle veritabanı yedeği almanızı öneriyorum..

Yedek alma olayı yazı yazarken bile geçerli, yazı yazarken arada bir taslak olarak kaydedin, yazı eklerken, uzun da bir yazı ekliyorsanız, yazıyı fare ile seçip kopyalamadan göndermeyin, olası bir sorunda, up uzun yazınız uçabilir, yeniden yazmak zorunda kalabilirsiniz..

Eklentiler: Mecbur olmadığınız, sitenizde şart olmayan hiç bir eklentiyi kullanmayın..

Eğer siteniz var da bu yazıyı okuyorsanız, her türlü sayaç eklentisini, her türlü; veritabanı tablosu oluşturan veritabanını, sunucuyu aşırı kullanan eklentilerinizi artık kullanmayabileceklerinizi devre dışı bırakıp, bir daha kullanmamak üzere sunucunuzdan silin, kullanmadığınız hiç bir eklentiyi sunucuda tutmayın, hemen, hemen silin..

Sitenize eklenti ararken, denerken, ana sitenizde, yani eklentiyi kullanacağınız sitede denemeyin, bilgisayarınıza veya asıl sitenizin olduğu sunucunuza yedek bir site kurup denemelerinizi orada yapıp, en son, asıl siteye yükleyin, sitenize kurduğunuz her eklenti, her tema, sitenizde bir iz, bir kalıntı bırakır, bazıları hataya neden olup, sitenize zarar da verebilir..

Temalar: Her zaman, mümkün olan en küçük boyutlu temayı kullanın, temanızın boyutu sitenizin hızı ile direk ilgilidir..

Sitenize tema ararken, denerken, ana sitenizde, yani temayı kullanacağınız sitede denemeyin, bilgisayarınıza veya asıl sitenizin olduğu sunucunuza yedek bir site kurup denemelerinizi orada yapıp, en son asıl siteye yükleyin, sitenize kurduğunuz her eklenti, her tema, sitenizde bir iz, bir kalıntı bırakır, bazıları hataya neden olup, sitenize zarar da verebilir..

İp uçları 3

Siteye dosya yükleme – upload: Mümkünse sunucunuza harici hiç bir dosya yüklemeyin, yani; zip, rar uzantılı dosyaları, resimlerinizi, video ve müzik dosyalarınızı kendi sunucunuza yüklemeyin, bu tür dosyalar için onlarca ücretli – ücretsiz site var, tüm dosyalarınızı bu gibi sitelere yükleyip sitenizden link verin..

Çeşitli öneriler: Sitenizde gerekli olmayan sayfa, kategori, yazar, etiket ne varsa silin, siteye hayrı dokunmayan tüm üyeleri mutlaka silin, ya da kafadan bunlara meydan vermeyin..

Google’ın sitenizi ciddiye alması ve daha kolay indexlemesi için, Google adsense’e üye olup en az bir Google reklamını sayfalarınıza yerleştirin, Google arama özelliğini de mutlaka sitenize ekleyin, Google araması ile ilgili de güzel WordPress eklentileri var, onlardan biri ile de Google aramasını sitenize ekleyebilirsiniz..

Mümkünse çok, ama çok, bu yazı gibi çok uzun yazıları tek bir yazıda yayımlamayın, ayrı seri bir kaç yazı ile ele alın..

404 sayfası oluşturun, sitenizde yapılan kullanıcı aramaları ya da Google aramalarında, gerektiğinde bulunamayan veri yerine bu 404 hata sayfası çıksın, internette bir çok 404 sayfası örneği var, bunlardan yararlanarak temanızın şablonlarını kullanarak 404 sayfası yapabilirsiniz..

Mutlaka arşiv sayfası oluşturun, yine internette yapacağınız araştırmalarla elle ya da WordPress eklentisi ile nasıl arşiv sayfası oluşturacağınızı öğrenebilirsiniz.. İletişim, hakkında vb sayfalarınızı mutlaka oluşturun, sitenizin kullanımını kolaylaştırdığı gibi, kalitesini de artırır, gerekliyse kullanım koşulları, gizlilik gibi sayfaları da oluşturun..

Siteye içeriği: Sitenize kopya içerik yüklemeyin, özgün içerik oluşturmaya çalışın, sitenize toplu yazı da yüklemeyin, toplu, bir günde, mesela birden 1000 yazı eklediğinizde Google ve seo açısından sorun yaşayabilirsiniz..

Üstte bir yerde de dediğim gibi mecbur kalmadıkça çok uzun yazı yazmayın, uzun yazıları numaralandırarak, ayrı ayrı yazın..

Yazılarınıza en az 5 etiket ekleyin, onlarca etiket ekleyerek de abartmayın, ama cümleleri etiket olarak kullanabilirsiniz, otomatik etiket ekleyen eklentileri de kullanabilirsiniz..

Yazınıza eklediğiniz her dosyaya, düzgün bir isim verin, benim gibi; mesela bir fff4f4.jpg adını vermeyin, resim ne ile ilgili ise, mesela İstanbul ile ilgili ise, istanbul.jpg şeklinde bir ad verin.. Eklediğiniz her dosyaya da etiket ekleyin, Google’da araştırın, ALT ve TİTLE kodları gibi kodlarla her dosya koduna, her fotoğraf koduna, mutlaka, etiket, açıklama ekleyin..

Son olarak; Google’ı bolca kullanın..

WordPress, Türkiye ve dünyada en çok kullanılan CMS sistemidir, Google üzerinde WordPress ile ilgili bulamayacağınız kaynak yok gibidir.. Hele ingilizce biliyorsanız, sorununuz ne olursa olsun, Google’dan araştırarak sorununuzu çözebilirsiniz..

Ez cümle; Siteniz ve WordPress ile ilgili  hangi konu olursa olsun, önce Google’a danışın..

Gerekli - Zorunlu eklentiler

İleteceğim bu eklentiler bir nevii zorunlu.. Bu eklentiler haricinde mecbur kalmadığınız hiç bir eklentiyi kullanmayın, hele ki veritabanınızda tablo oluşturan, veritabanınızı, sunucunuzu aşırı kullanan eklentilerden kaçının..

Önerdiğim o eklentilere gelince; Yazı altlarında “Benzer Yazılar” listesi vermek için (seo ve yazılarınıza kolay erişim amaçlı), benim de kullandığım ve sürekli Türkçeleştirdiğim, Contextual Related Posts, Google tarafından kolayca indexlenmenizi sağlayan, WordPress’in en önemli eklentisi, Google XML Sitemaps, yine seo için çok önemli olan, All in seo pack ya da muadili, Platinum SEO Pack, veya galiba yeni çıkan başka bir benzeri, FV All in One SEO Pack eklentilerinden sadece birini,sitenize yapılabilecek sorgulu saldırıları önlemek için Block Bad Queries (BBQ) eklentisini (siteniz/wp-content/plugins’e atıp etkinleştirmeniz yeterli), güvenliğiniz için, WP Remove Generator Meta Tag eklentisini (bunu da sadece etkinleştirmeniz yeterli), istenmeyen yorumları engellemek için, benim de kullandığım, Spam Stopper ya da daha kapsamlı olan, istenmeyen üyeleri de engelleyen SI CAPTCHA Anti-Spam eklentilerinden istediğiniz birini, site yönetimine girerken yapılacak giriş denemelerini sınırlamak için, kullandığım ve düzenli olarak Türkçeleştirdiğim, Limit Login Attempts eklentisini mutlaka kurmalı, kullanmalısınız..

Final - İthaf

Yeni siteniz hayırlı olsun, bu yazıya göre kurulum yaptığınızda sıkıntı yaşama ihtimaliniz sıfıra yakındır diyebiliriz, güle güle kullanın, başarılar dilerim…

Bu yazı; WordPress’in Türkiye’de yaygınlaşmasını sağlayan, burada yazdıklarımın çoğunu kendilerinden öğrendiğim, Türkiye’de, bloger’lık kavramı dahi sayelerinde oluşan, asıl WordPress ustası; Acemi blogcu, Nahnu, Eray E.., Hasan K.., Kara, Hakkı Ceylan, Heytbecom, Eylül Toprak, Yakuter, dmRy H-yaman, Eburhan, Fatih Hayrioğlu, gibi ismini sayamadığım tüm insanlara ithafen yazılmıştır.. Hepsi tek tek, çok sağolsun..
UYARI KONUDA GEÇEN UYGULAMA VE EKLENTİLERİN SİSTEMİNİZLE UYUMLU, GÜNCELLERİNİ BULUP DENEMELİ, KULLANMALISINIZ

76 Yorum -“Announcement: Çok detaylı WordPress kurulumu”

 1. Merhabalar;
  Wordpress site içeriklerini girerken menülerin çokluğundan dolayı 500 hatası almaya başladım. Menünün belli kadarını kaydetmiyor. Yardımcı olabilirmisiniz.

 2. Öncelikle Merhaba !
  Sonrasında çok çok Teşekkürler!
  Paylaşımlarınız çok değerli ve karşılık beklemeden paylaşmanız takdire şayan Sağolun!
  İsmim Timur,39 yaşındayım,sıhhi tesisatcıyım,izmirde yaşıyorum.
  Konu hakkında çok bilgili olmasamda yaklaşık 10 gündür günde otalama 3-5 saat çalışarak kendi web sitemi yapmaya çalışıyorum,filezilla FTP wp yüklemeyi araştırırken size ulaştım ve sitenizi bulduğum an çok sevindim,beni, tam olarak ne olduğunu çözemesemde,daha ileri taşıyacak bilgilere sayenizde ulaşabileceğim fakat bazı resimleri göremiyorum ve Canarkadaş üye olamıyorum!
  Okuyorsanız eğer teşekkür ederim,Sevgiler.

  • 🙂 merhaba, teşekkürler.. Gecikme için kusura bakmayın, WP ve kendi sitelerime epeydir uzağım..
   Üyelik kapalı, zira üye olduğunuzda da farklı bir veri ya da titre ulaşmıyorsunuz..
   Resimler aklımda ama elim değmiyor, ilk fırsatta güncelleyeceğim..
   Tekrar; siz de sağ olun, iyi günler..

 3. sertac yazmış:

  çok emek verilerek oluşturulmuş mükemmel bir yazı. tebrik ediyorum….

 4. Koray yazmış:

  Hocam ellerinize emeklerinize sağlık. Hiçbir yerde bulamadığım detaylı ve açıklayıcı bilgiyi burada buldum. Çok işime yaradı. Allah razı olsun.

 5. Hocam Merhaba,

  Şu ana kadar birçok kez sizin bu detaylı kurulumunuza bakarak kurulum gerçekleştirdim. Yeni bir sitemi de yine buna göre kurdum ancak kafama bir şey takıldı. Ben temayı public html altına kurdum ancak temamın adresini tam olarak config.php ye ne olarak ekleyeceğimi bulamadım. Yani tema adresimi tam bulamadım bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

  Bir de sormak istediğim diğer bir husus, bu zamana kadar hep Google XML Sitemap kullanıyordum ancak bu defa WordPress Seo by Yoast eklentisini kurdum ve bu eklentinin kendi sitemap’ini kurdum. Sizce bu da Google XML Sitemap kadar iyi midir yoksa bunun sitemapini pasif edip Google XML mi kurmalıyım? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

 6. htaccess dosyasının içindekileri kopyalayıp server a tekrar atınca

  Internal Server Error

  The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

  Please contact the server administrator, webmaster@semerkandlineetiler.com and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

  More information about this error may be available in the server error log.

  Additionally, a 500 Internal Server Error error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

  bu hatayı veriyor.. nasıl düzeltebilirim..

 7. fatih yazmış:

  Arkadaşlar
  Ftp ile dosyaları hostinge atıyorum. http://www.siteadresi.com/wp-admin/install.php site adresini yazıp bu linkten giriyorum. wp-config.php yi de yapıyorum. Mysql dan veritabanını da oluşturuyorum. (Plesk panelden giriyorum)
  Siteye girdiğimde ne yükleme oluyor ne de başka birşey. Sadece şu:

  The page cannot be found

  Yardımlarınızı bekliyorum.

 8. yazınız ıcın tesekur ederım guzel bır yazı olmus gercekten

Yorumlayın

Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

*

Güvenlik <