Eklenti zaten Türkçeydi, kimin Türkçeleştirdiğini bulamadım.. Sağolsun..

Hep bu eklentiyi Türkçeleştirmek, tanıtmak, ilgili bir yazı yazmak istiyordum, kalite bir eklenti, baktım yapılmışı var, iyice hazıra kondum, 🙂 Kılıç Cemal ‘in eklenti için yazdığı makaleyi de alta ekleyerek kolaya kaçtım, belki Türkçeleştirmeyi de Kılıç Cemal yapmıştır, bu güzel makale ve Türkçeleştirme için teşekkürler, durmayın, kullanın.. Kalite.. Güzel..

Bu eklenti “Clean Archives Reloaded”. Türkçe karşılığı “Temiz Arşivler”.
Adından da anlayacağımız üzere bir arşiv eklentisi. Peki ne yapar bu eklenti ?

Ne Yapabilirim Bu Eklentiyle ?

Bu eklentiyle bir sayfada sitenizde bulunan tüm yazıları aylara göre listeyebilirsiniz. Dolayısıyla ziyaretçinize sitedeki yazıların derli toplu görünmesini sağlarsanız. Kendi sitemde de kullandığım bu eklentiye yukarıdaki “Ne Var Ne Yok ?” bağlantısından ulaşabilirsiniz. Veyahut aşağıdaki ekran görüntüsünde temsili resmini inceleyebilirsiniz.

Eklenti Kurulumu

Eklentiyi aşağıdaki linkten indiriniz. Daha sonra sıkıştırılmış arşiv içinden çıkan klasörü ftp dizininde /wp-content/plugins içine atınız. Daha sonra WordPress Admin Paneli‘nizden Eklentiler sekmesinden Clean Archives Reloaded eklentisini aktifleştirin. Sonrasında yine admin panelinde sol tarafta Ayarlar sekmesinin altında (eğer WordPress’iniz Türkçe’yse) Temiz Arşivler adında bir bölüm göreceksiniz. Tıklayın efenim..

Eklenti Kullanımı

Temiz Arşivler‘e tıkladınız değil mi ? Şimdi ayarlara bakalım. Tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacak karşınıza :

  • Bu ekrandan ilk seçeneğin yanına tik koyduğunuz takdirde arşiv sayfasında aylar otomatikmen daraltılacaktır. Ve yanına ziyaretçinin genişletebileceği bir buton konulacaktır.
  • İkinci seçenekte ise arşiv sayfasında yalnızca Javascript dosyalarının yükleneceğini belirtiyor. Eğer bunu kullanırsanız sidebar’da yani sitenizin kenar çubuğunda kullandığınız takdirde bozulmalara yol açacağını belirtiyor.
  • Onun altındaki “Aylık Sıralama” ayarlarında ise yazıların yeniden eskiye doğru mu yoksa eskiden yeniye doğru mu sıralansın, onu soruyor. Ben yeniden eskiye doğru olanı seçtim. Mantıklı olanı da o zaten 🙂
  • Ve son seçeneğimizde de aylık sıralama yaparken üstte eski yazıların mı, yeni yazıların mı olacağını seçmemizi istiyor. Ben yine son yazıların önce gösterilmesinden yanayım.

Son Yorum

Clean Archives Reloaded eklentisi wordpress tabanlı bir çok sitede arşivi listelemek için tercih edilen bir eklenti. Ve tercih edilmeyi de hakediyor bence. Gerek kolay yönetimiyle gerekse sadeliğiyle kullanıcıları cezbedebiliyor.
Arşiv sayfası oluşturma;
Ardından Yönetim Paneli > Sayfalar > Yeni Ekle yolundan bi sayfa oluşturun. Mesela sayfanın adı Arşiv olsun yazı alanına ise yazı yazar gibi aşağıdaki etiketi ekleyin;
[*cleanarchivesreloaded*]
Kurulum bu kadar. Ayrıca ufak bir dipnot; toplam yazı sayısını ise aşağıdaki etiketle belirtebilirsiniz;
[*cartotalposts*] (*ları siliniz.)

Clean Archives Reloaded eklentisinin Türkçe son sürümünü (3.2.0) buradan (Box.Net) indirebilirsiniz..

WordPress eklentisi örnek kurulumu (Resimli-Videolu)..:
Wordpress eklenti kurulum

UYARI KONUDA GEÇEN UYGULAMA VE EKLENTİLERİN SİSTEMİNİZLE UYUMLU, GÜNCELLERİNİ BULUP DENEMELİ, KULLANMALISINIZ

Yorumlayın

Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

*

Güvenlik <